Dom Księcia w Częstochowie sprzedany za ponad 5 mln zł

i

Autor: UM Częstochowa

Nieruchomości

Dom Księcia w Częstochowie sprzedany za ponad 5 mln zł. Kim jest właściciel?

2023-09-26 14:53

Po trzech próbach sprzedaży metodą przetargu, władze Częstochowy podjęły rokowania. I tak wreszcie udało się wyłonić kupca Domu Księcia znajdującego się przy Alei Wolności 44. Nieruchomość kupił za ponad 5 mln złotych.

Częstochowski Dom Księcia sprzedany za kwotę ponad 5 mln zł

Wprawdzie długo to trwało, ale wreszcie udało się sprzedać Dom Księcia przy Alei Wolności 44 w Częstochowie. Miasto trzy razy rozpisywało przetarg, jednak bezskutecznie. W końcu zdecydowało się na rokowania. 

Jeśli wszystkie warunki zostaną spełnione, nowym właścicielem budynku będzie Artur Szlufik. Nieruchomość kupił za ponad 5 mln złotych. Strony ustaliły, że płatność odbędzie się w II ratach. 

Bogata historia budynku. Początek w latach 1912-1913

Dom Księcia projektu Brunona Paprockiego to duży modernistyczny budynek, który powstał w latach 1912–1913 na życzenie księcia Michała Aleksandrowicza Romanowa. Miał mieć charakter pałacowy, lecz I wojna światowa, a następnie rewolucje w Rosji uniemożliwiły realizację planów. Pierwotnie był przeznaczony dla urzędników rosyjskich, w czasie II wojny światowej na hotel dla niemieckich żołnierzy.

Po 1945 r. budynek przeszedł w ręce administracji gospodarki komunalnej. Później swoją siedzibę miało tu kilka sklepów oraz różne instytucje. 

Od dłuższego czasu Dom Księcia jest wyłączony z użytkowania. W latach 2017-2018 przeprowadzono w nim niezbędne prace zabezpieczające. Całkowita powierzchnia użytkowa Domu Księcia wynosi 10,2 tys. m2.

Wiadomości ze Śląska

i

Autor: Archiwum Eski Link: https://www.eska.pl/slaskie/
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE