100 dni pozostało do World Athletics Relays Silesia 2021, czyli Lekkoatletycznych Mistrzostw Świata Sztafet

2021-01-21 18:23 JSK
100 dni pozostało do World Athletics Relays Silesia 2021, czyli Lekkoatletycznych Mistrzostw Świata Sztafet
Autor: Stadion Śląski 100 dni pozostało do World Athletics Relays Silesia 2021, czyli lekkoatletycznych mistrzostw świata sztafet

Dokładnie 100 dni pozostało do World Athletics Relays Silesia 2021, czyli Lekkoatletycznych Mistrzostw Świata Sztafet. Impreza odbędzie się na początku maja na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

100 dni pozostało do World Athletics Relays Silesia 2021, czyli Lekkoatletycznych Mistrzostw Świata Sztafet. Impreza odbędzie się w dniach 1-2 maja 2021 roku na Stadionie Ślaskim. - Sztafety wywołują wielkie zainteresowanie. Choć często rozgrywane są na końcu zawodów lekkoatletycznych to cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Często były to dramatyczne biegi, połączone z upadkami z niesamowitymi pościgami, zgubionymi pałeczkami i to właśnie to spowodowało, że w 2012 zapadła decyzja o organizowaniu MŚ w sztafetach  - mówi prezes Stadionu Śląskiego Jan Widera. Mistrzostwa odbędą się 1-2 maja 2021r.

Areną mistrzostw będzie Stadion Śląski czyli Narodowy Stadion Lekkoatletyczny, który w tym roku święci jubileusz 65-lecia istnienia. Chociaż większość kibiców kojarzy go ze spektakularnymi występami polskich piłkarzy czy mistrzostwem świata żużlowca Jerzego Szczakiela to Kocioł Czarownic gościł też wiele wydarzeń lekkoatletycznych. Jeszcze w latach 60-tych XX wieku na żużlowej wówczas bieżni rywalizowała najwybitniejsza polska sportsmenka Irena Szewińska - informuje Stadion Śląski.

Dziś Śląski jest najnowocześniejszym stadionem lekkoatletycznym w Polsce i dzięki temu gospodarzem imprez o zasięgu globalnym. Ten rok będzie szczególny dla obiektu – prócz World Athletics Relays Silesia21, w maju (ostatni weekend) na Śląsku odbędą się również Drużynowe ME (Polska broni tytułu mistrzowskiego z 2019 roku z Bydgoszczy) oraz Memoriały: Janusza Kusocińskiego i Kamili Skolimowskiej – imprezy zaliczane do prestiżowego cyklu World Athletics Continental Tour.

Jak podkreślają władze województwa śląskiego organizacja takich wydarzeń na chorzowskim stadionie wpisuje się w strategię działań samorządu. – Mistrzostwa świata sztafet oraz kolejne wydarzenia, które są planowane na Stadionie Śląskim to ogromny sukces sportowy i promocyjny. Jest to potwierdzenie, że nasze dotychczasowe działania przynoszą pożądany efekt. Doceniany jest potencjał Narodowego Stadionu Lekkoatletycznego i województwa śląskiego. W ciągu czterech miesięcy odbędą się 4 wielkie międzynarodowe imprezy. Dzięki takim wydarzeniem możemy umacniać markę Śląska oraz prezentować walory turystyczne i kulturalne regionu. Stworzyliśmy Pociąg Mistrzów, symboliczny most między Stadionem Śląskim a mieszkańcami regionu. Na pociągu widnieją wizerunki naszych ambasadorów, a także logotypy światowych imprez, które na Śląsku zorganizujemy – powiedział marszałek województwa Jakub Chełstowski.

Stadion Śląski ma aspiracje być jednym z najważniejszych obiektów lekkoatletycznych świata. Organizacja MŚ sztafet jest pierwszym krokiem do osiągniecia tego celu. Przez lata byłem trenerem lekkoatletycznym i  z całą stanowczością mogę zapewnić, że biegi sztafetowe, które będą 1 i 2 maja królować na Stadionie Śląskim, to jedne z najbardziej efektowych i emocjonujących punktów każdych zawodów lekkoatletycznych – podkreśla prezes stadionu Jan Widera.

Lekkoatleci na naszym obiekcie będą mieli możliwość wywalczenia kwalifikacji na najważniejsze światowe imprezy. To dla nas dodatkowa motywacja. Chcemy stworzyć sportowcom jak najlepsze warunki, by mogli walczyć o założone cele, realizować swoje marzenia właśnie na Narodowym Stadionie Lekkoatletycznym. Myślimy przecież o przyszłości. Mamy świadomość, że im lepiej te zawody zorganizujemy tym większą szansę będziemy mieli na kolejne wielkie, światowe imprezy w naszym regionie – powiedział Bartłomiej Kowalski, dyrektor Drużynowych Mistrzostw Europy.

Ambasadorami obu majowych imprez czyli World Athletics Relays Silesia21 oraz Drużynowych Mistrzostw Europy zostali mistrzyni Europy w biegu na 400m i podpora sztafety 4x400m Justyna Święty-Ersetic, najszybsza Polka, halowa mistrzyni Europy Ewa Swoboda, wspomniany tyczkarz – medalista MŚ, rekordzista Polski – Piotr Lisek a także czterokrotny mistrz świata w rzucie młotem Paweł Fajdek.

Śląsk wybrałem w zeszłym roku. Jestem dumny, że mogę być ambasadorem sportu śląskiego i reprezentować AZS AWF Katowice. Startując jeździmy po całym świecie. Ale drugiego takiego miejsca nie ma. Nie ma takiego stadionu, na którym w jednym roku odbywałoby się tyle ważnych imprez. Pokazujemy, że można, nawet w trudnych czasach pandemii. Jestem dumny. W Drużynowych ME zamierzam wystartować a podczas mistrzostw sztafet – mocno będę ściskał kciuki za naszych. Tak jak powiedział Piotrek – jesteśmy jedną drużyną, siła drużyny jest niezwykle ważna – dodał Paweł Fajdek.

Na zawody zapraszać będzie maskotka mistrzostw Żyrafa Lunani, zawodników dopingować będą też pozostałe inne maskotki – Gepard Maji, Struś Sprinter i Lemur Julian. Wszystkie są zwierzętami śląskiego ZOO i na co dzień można je w nim odwiedzać. 

Zarówno zawodnikom jak i organizatorom marzy się, aby na trybunach mogli zasiąść kibice. Bilety będą przygotowane i na World Athletics Relays Silesia21 i na Drużynowe ME. Wszystko odbędzie się oczywiście przy zachowaniu reżimu sanitarnego.