Do połowy 2022 roku potrwa budowa Zagłębiowskiego Parku Sportowego w Sosnowcu. To jedyny taki kompleks w Polsce

2020-10-29 14:09 Katarzyna Ziółkowska-Dąbek
Zagłębiowski Park Sportowy
Autor: UM Sosnowiec Zagłębiowski Park Sportowy

Właśnie podpisana została umowa na ostatni element parku, czyli Stadion Zimowy. Wykonawcą prac będzie bielska "przemysłówka", która już zajmuje się budowa stadionu i hali sportowej.

Od kilku miesięcy, na nieużytkach za Górką Środulską, trwa budowa stadionu oraz hali sportowej. Najdłużej ważyły się losy lodowiska.

- Przez ostatnie kilka tygodni trwały intensywne rozmowy na temat ofert złożonych w przetargu. Rozważyliśmy kilka scenariuszy. W każdym ostatecznie dochodziliśmy do wniosku, że powinniśmy rozstrzygnąć to postępowanie. Przypomnę, że był to trzeci przetarg na wyłonienie wykonawcy nowego lodowiska – wyjaśnia Michał Zastrzeżyński, zastępca prezydenta Sosnowca.

Budowa Zagłębiowskiego Parku Sportowego rozpoczęła się od stadionu, w skład którego wchodzi m.in. trzykondygnacyjny budynek klubowy. Nowoczesny obiekt (koszt budowy to 120 mln zł netto) będzie spełniał wymagania FIFA oraz UEFA. Trybuny pomieszczą 11 600 widzów, w tym 92 miejsca przeznaczono dla osób z niepełnosprawnościami i ich towarzyszy.

Stadion, poza swoim sportowym charakterem, dostosowany będzie również do organizacji wszelkiego rodzaju imprez kulturalnych, koncertów czy wydarzeń rozrywkowych, które mogą być dostępne nawet dla 25 000 widzów. Na stadionie znajdzie się miejsce na restauracje, punkty gastronomiczne, muzeum klubowe czy sklepy kibica.

- Obecnie trwają prace związane z montażem 560 belek stopnicowych, na których posadowione będą krzesełka w kolorze Zagłębia. Prace prowadzone są na trybunie południowej, gdzie zamontowano już 15% belek. Rozpoczęto też wykonywanie stropu nad pierwszą kondygnacją budynku klubowego. W najbliższych dniach ma się rozpocząć montaż konstrukcji stalowej pod elewację oraz zadaszenie stadionu – wyjaśnia Karina Skowronek, prezes Zagłębiowskiego Parku Sportowego.

Zlokalizowana od strony ulicy Bora-Komorowskiego i al. Blachnickiego hala sportowa, z 3052 miejscami, pozwoli na organizację meczów siatkówki, koszykówki i piłki ręcznej oraz zawodów szermierczych na poziomie krajowym i międzynarodowym. Hala główna, sala treningowa i promenada z powodzeniem mogą stać się areną wydarzeń kulturalnych.

W budynku znajdą się pomieszczenia biurowe pod wynajem, które w połączeniu z sąsiedztwem zaplecza konferencyjnego i restauracyjnego stanowić będą atrakcyjną powierzchnię dla przedsiębiorców. Hala, której budowa kosztuje 47 mln zł netto, będzie pierwszym gotowym obiektem w ramach ZPS.

W przypadku hali, kilka dni temu, w części trybuny południowej, rozpoczęliśmy montaż 85 belek stopnicowych trybun. Prace te potrwają do końca roku. Pod koniec listopada planowane jest rozpoczęcie montażu konstrukcji stalowej dachu. Według planów wykonawcy konstrukcja dachu wraz z pokryciem, ale jeszcze bez jakichkolwiek wykończeń powierzchni, powinna pojawić się na przełomie roku. Obiekt ma być gotowy dokładnie za rok – mówi prezes Skowronek.

Nowy Stadion Zimowy stanowić będzie zarówno ogólnodostępną ślizgawkę, jak i, dzięki dostosowaniu do wymagań Światowej Organizacji Hokeja na Lodzie (IIHF), miejsce treningów i zmagań sportowych na najwyższym poziomie. Wyposażony będzie w odpowiednie strefy funkcjonalne: powierzchnie dla zawodników, kibiców, strefy VIP, powierzchnie dla mediów, obsługi bezpieczeństwa, obsługi medycznej, powierzchnie konferencyjne, biurowe i serwis cateringowy. Konstrukcja obiektu wyposażona będzie w platformę dla kamer telewizyjnych oraz w telebim czterościenny podwieszany pod dachem.

Będziemy mogli na nim organizować wszelkie imprezy na najwyższym międzynarodowym poziomie. Nie zapominamy też o osobach, które zwyczajnie lubią pojeździć na łyżwach – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Obiekt będzie w stanie pomieścić 2545 kibiców.

Budowa najnowocześniejszego w Polsce lodowiska będzie kosztowała 52,8 mln zł netto. Wykonawcą zostało Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A. Ta sama firma buduje również stadion oraz halę sportową.

„W zielone gramy”. Akcja wspólnego sadzenia drzew w Tarnowie