Bloki przy ul. Sowińskiego w Katowicach

i

Autor: Google Maps (printscreen)

Do dwóch razy sztuka. Oriens Style walczy o "lex deweloper" na os. Paderewskiego

Firma Oriens Style chce wybudować blok mieszkalny przy ul. Sowińskiego w Katowicach. Radni już raz się nie zgodzili, ale inwestor się nie poddaje. Przedstawił nową koncepcję: ma być mniej mieszkań i skwer. To jednak nie przekonało mieszkańców.

Pod koniec 2021 roku firma Oriens Style zawnioskowała do katowickiego magistratu o budowę domu mieszkalnego na działce przy ul. Sowińskiego. Dziś stoi tam dawna centrala telefoniczna, ale inwestorowi marzy się, by w jej miejsce postawić wysoki blok.

Początkowy projekt zakładał budowę dwóch budynków o wysokości 11 kondygnacji, mieszczących maksymalnie 110 mieszkań. Ale, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje w tym miejscu obiekt biurowo-usługowy, deweloper musiał oprzeć się na specustawie "lex deweloper".

Planowana inwestycja wzbudziła duży sprzeciw mieszkańców osiedla Paderewskiego. Protest okazał się skuteczny - w styczniu 2022 roku katowiccy radni odrzucili wniosek dewelopera. Stwierdzili m.in., że ewentualne potrzeby mieszkaniowe katowiczan w pełni zaspokaja realizacja budynku przy ul. Damrota.

Co ciekawe, wspominany blok powstał właśnie w ramach "lex deweloper". Wybudowała go firma Millenium Inwestycje, a projektem zajął się Tomasz Konior. Ten sam, który kilka miesięcy później wykonał projekt Oriens Style.

Do dwóch razy sztuka

Inwestor się nie poddał. Najpierw zaskarżył uchwałę rady miasta do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. A gdy w lipcu 2022 roku sąd skargę oddalił, postanowił zmienić projekt i złożyć kolejny wniosek. Odświeżoną koncepcję przedstawił zarówno radnym, jak i mieszkańcom.

Aktualny projekt zakłada budowę bloku tak samo wysokiego, ale nieco węższego. Ma się w nim pomieścić od 85 do 105 mieszkań. Ponadto inwestor przedstawił plan stworzenia skweru im. Ignacego Paderewskiego. Miałby zawierać kilka elementów małej architektury nawiązujących do twórczości kompozytora.

- Pomimo przedstawienia takich planów, inwestor przyznał, że nie posiada praw do dysponowania terenem, na którym ma znajdować się skwer. Na dodatek nie jest pewne, czy na tym terenie będzie się dało wybudować tego typu konstrukcje, z uwagi na przechodzące pod ziemią instalacje, a także plany Miasta dotyczące budowy drogi łączącej ulice Graniczną i Damrota - pisze Rada Dzielnicy nr Osiedle Paderewskiego - Muchowiec.

W odczuciu mieszkańców projekt się nie zmienił, a niektóre pytania pozostały bez odpowiedzi. Nadal nie jest jasna kwestia drogi dojazdowej. Wątpliwości budzi też planowana wysokość budynku oraz potencjalne ogrodzenie terenu.

Tym samym rada dzielnicy os. Paderewskiego podtrzymała swoją decyzję i zaapelowała do radnych o ponowne odrzucenie wniosku inwestora. Wniosek Oriens Style ma zostać rozpatrzony podczas sesji w dniu 2 marca.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE