Modułowy wieżowiec z recyklingu autorstwa studenta Politechniki Śląskiej

i

Autor: D. Drożdż (Politechnika Śląska)

Czy to wieżowiec w Hongkongu? Nie, to tylko niezwykły projekt studenta Politechniki Śląskiej!

Modułowy wieżowiec z recyklingu to pomysł trójki polskich studentów. Ich wizja została doceniona w międzynarodowym konkursie architektonicznym.

Modułowy wieżowiec z recyklingu to projekt autorstwa trzech polskich studentów. Za koncepcją stoją Jacek Czudak i Mateusz Nisiewicz z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego oraz Dawid Drożdż z Politechniki Śląskiej.

Ich wizję doceniono w międzynarodowym konkursie Impact Design Competitions. Co więcej, był to jedyny projekt z Polski, który znalazł się na liście TOP 50.

Wieżowiec, z którego nie trzeba wychodzić

Konkurs polegał na zaprojektowaniu innowacyjnego i ikonicznego wieżowca, który będzie stanowił punkt orientacyjny w mieście. Nie określono maksymalnej wysokości budynku, ale musiał się zmieścić na działce o powierzchni 12 m2. Punkty przyznawano m.in. za estetykę i przemyślaną organizację przestrzenną.

Modułowy wieżowiec z recyklingu

i

Autor: D. Drożdż (Politechnika Śląska)

– Nasza propozycja to wieżowiec z modułów. Dzięki temu wszelkie modyfikacje obiektu mogą być łatwo wprowadzane, a dostosowanie go do możliwości lokalizacji i wpisanie w tkankę miejską nie stanowiłoby problemu. Taki wieżowiec miałby główny rdzeń, w którym wszystkie moduły byłyby poddawane recyklingowi lub przebudowywane przed przymocowaniem do elewacji rdzenia. Budynek mógłby rosnąć i ciągle się zmieniać, dając mieszkańcom swobodę decydowania, w jakiej konfiguracji przestrzennej chcą mieszkać – wyjaśnia Dawid Drożdż.

Przemyślany, a do tego ekologiczny

Zaprojektowany przez studentów wieżowiec zawiera całą gamę modułów. Są to zarówno moduły mieszkalne, jak i wspólnego użytku, takie jak parki, kina i sklepy. Tym sposobem mieszkańcy zyskaliby szansę, by zaspokoić większość swoich potrzeb na miejscu.

- W trosce o środowisko wszystkie moduły w pełni nadają się do recyklingu lub wykonane są z materiałów, które można ponownie wykorzystać w przyszłości przy budowie nowych elementów – dodał Drożdż.

Wieżowiec zaprojektowany przez studenta Politechniki Śląskiej

i

Autor: D. Drożdż (Politechnika Śląska)