Czy można zorganizować "domówkę" podczas pandemii koronawirusa? Na ile osób? [ZASADY]

2020-11-05 7:57 Arkadiusz Nauka
Czy można zorganizować domówkę podczas pandemii koronawirusa? Na ile osób? [ZASADY]
Autor: pexels Czy można zorganizować imprezę w domu podczas epidemii koronawirusa?

Czy można zorganizować imprezę w domu podczas pandemii koronawirusa? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, szczególnie teraz, gdy mamy drugą falę epidemii i w życie weszły przepisy, zakładające kolejne obostrzenia. Wiadomo, że organizowanie wesel i przyjęć okolicznościowych jest zakazane, a zgromadzenia publiczne też mogą się odbywać do konkretnej liczby osób. Ale czy można zorganizować w domu przyjęcie dla znajomych, tzw. "domówkę"? Odpowiadamy.

ESKA XD #006

Spis treści

  1. Czy można zorganizować imprezę podczas pandemii koronawirusa?
  2. Wesela i imprezy okolicznościowe odwołane. Ale czy można zrobić imprezę w domu?
  3. Co grozi za zorganizowanie imprezy podczas pandemii koronawirusa?

Czy można zorganizować imprezę podczas pandemii koronawirusa?

Druga fala koronawirusa uderzyła z dużą siłą, codziennie mamy coraz więcej zakażeń i co rusz w życie wchodzą nowe obostrzenia. Również te dotyczące życia społecznego. Przedstawiciele władz i lekarze zalecają, żeby zostać w domu jeśli to możliwe i unikać dużych skupisk ludzkich. Czy w takim razie można bez konsekwencji zorganizować w domu imprezę, tzw. "domówkę"? A jeśli tak to ile osób może maksymalnie w takiej imprezie uczestniczyć?

ZOBACZ TAKŻE: Śląskie: Nielegalna impreza przerwana przez policję. Kilkaset osób bawiło się bez maseczek

Wesela i imprezy okolicznościowe odwołane. Ale czy można zrobić imprezę w domu?

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami w całej Polsce całkowicie zakazane jest organizowanie wesel i innych przyjęć okolicznościowych, a w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maksymalnie 5 osób (wyjątek stanowią osoby mieszkające razem i zgromadzenia związane z celami zawodowymi). Dodajmy jeszcze, że w całym kraju obowiązuje całkowity zakaz funkcjonowania klubów nocnych, dyskotek i innych miejsc udostępnionych do tańczenia.

A co z prywatnymi imprezami w prywatnych mieszkaniach. Co z tzw. "domówkami"? To jest dobre pytanie, bo nic na temat takich imprez do tej pory rozporządzenia nie mówiły. W ostatnim dokumencie znalazł się jednak ważny dla imprezowiczów zapis:

"Obowiązuje zakaz organizowania spotkań i imprez" - czytamy w rządowym rozporządzeniu. To przepisy, które wchodzą w życie 7 listopada.

Czy można w takim razie zorganizować "domówkę". Jeszcze do soboty, 7 listopada jest to możliwe. Ale tylko jeśli w imprezie uczestniczy nie więcej niż 20 osób. Jeśli ten limit nie zostanie zachowany to za organizację takiej imprezy, takiego zgromadzenia grożą nam konsekwencje. Natomiast po 7 listopada 2020 roku, organizowanie imprez i spotkań będzie zakazane całkowicie.

Co grozi za zorganizowanie imprezy podczas pandemii koronawirusa?

Za nieprzestrzeganie obostrzeń sanitarnych policjanci mogą nałożyć na nas mandat karny w wysokości 500 złotych. Możemy go też nie przyjąć i wtedy sprawa trafi do sądu. Możliwe jest też nałożenie kary administracyjnej. Wtedy za konkretne przewinienie kary są już dużo bardziej surowe.

ZOBACZ TAKŻE: Koronawirus w Czechach. Padł nowy rekord zakażeń. Rząd chce zamknąć sklepy i zakazać wychodzenia z domu

Posłuchaj, co koronawirus robi z płucami człowieka.To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami