Porozumienie z górnikami

i

Autor: Dariusz Brombosz

Czy Komisja Europejska zgodzi się na porozumienie górników z rządem? Rząd nie ma co do tego żadnych wątpliwości

2020-09-29 9:06

Do połowy grudnia potrwają prace rządu i strony społecznej nad umową społeczną na rzecz polskiej transformacji górniczej. Taka decyzja zapadła po porozumieniu z górnikami jaki rząd podpisał w piątek 25 września w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Negocjacje trwały przez trzy dni. Były wyczerpujące dla obu stron. Podczas nich nie obyło się bez emocji i słownych utarczek. Tymczasem eksperci zastanawiają się czy Komisja Europejska zaakceptuje podpisane w pocie czoła porozumienia.

Do 15 grudnia potrwają prace rządu i związków górniczych nad umową społeczną na rzecz polskiej transformacji górniczej

- Jestem przekonany, że Komisja Europejska zaakceptuje porozumienie, które podpisaliśmy z górnikami. Jeśli pokażemy naszą zgodę społeczną. Pokażemy, że potrafimy wspólnie przygotować dobrą umowę społeczną, która pozwoli na spokojną sprawiedliwą transformację polskiego górnictwa i energetyki, także transformację całego Śląska, to taką zgodę z końcem roku 2020 ze strony Komisji Europejskiej otrzymamy – zapewnia pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa Artur Soboń.

Przedstawiciel rządu zaznacza jednocześnie że "Polska potrzebuje na to czasu". Porozumienie podpisane 25 września w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach zakłada, że dzisiejsze zasoby węgla będą wykorzystywane m.in do opracowania technologii, które mogą wpisać się w politykę Zielonego Ładu.

W ubiegłym tygodniu delegacja rządowa podpisała z stroną społeczną porozumienie ws. zasad i tempa transformacji górnictwa. Z dokumentu wynika, że ostatnia tona węgla w Polsce wyjedzie na powierzchnię w 2049 r. Ustalono harmonogram wygaszania poszczególnych kopalń Polskiej Grupy Górniczej.

I tak w pierwszej kolejności w 2021 roku zostanie zlikwidowania rudzka kopalnia Pokój. W tym samym roku również katowicka kopalnia Wujek- połączenie z Staszicem.

W 2023 roku : kopalnia Bielszowice

2028 roku: Bolesław Śmiały

2029 Sośnica

2034 Halemba

2035 Piast

2037 Ziemowit

2039 Murcki- Staszic

2040 Bobrek

2041 Mysłowice- Wesoła

2043 Rydułtowy

2046 Marcel

2049 Chwałowice oraz Jankowice

Górnicy mają mieć zagwarantowaną pracę do emerytury, a jeśli nie będzie to możliwe - zostaną objęci osłonami socjalnymi. Treść porozumienia wejdzie w życie po notyfikacji przez Komisję Europejską.

Na planie nowego klipu zespołu PIN

Z jakiego języka pochodzi to słowo? Komplet punktów to marzenie! Z pewnością się pomylisz

Pytanie 1 z 7
Jaki to język? Blümerant