Cztery nowe zabytki w Rybniku. Na liście znalazło się m.in. osiedle robotnicze w Chwałowicach

i

Autor: UM Rybnik/M. Koczy

Wiadomości

Cztery nowe zabytki w Rybniku. Na liście znalazło się m.in. osiedle robotnicze w Chwałowicach

Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach wpisał do rejestru zabytków kolejne cztery rybnickie obiekty. - Wpis do wojewódzkiego rejestru zabytków nie tylko chroni obiekt przed niepożądanymi działaniami, ale też buduje świadomość społeczną - wyjaśnia dr arch. Henryk Mercik.

Cztery nowe zabytki w Rybniku

Rybnicki magistrat poinformował, że Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach wpisał do rejestru zabytków kolejne cztery obiekty w mieście. Na liście znalazło się m.in. osiedle robotnicze w Chwałowicach. 

- Patrząc na skalę miasta, mamy stosunkowo mało obiektów wpisanych indywidualnie do rejestru zabytków. Stopniowo staramy się to nadrobić - przyznaje dr arch. Henryk Mercik, Miejski Konserwator Zabytków w Rybniku.

Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał na listę zabytków województwa następujące obiekty:

  • dawna willa rodziny Haase przy ul. Rudzkiej;
  • zespół zabudowy osiedla robotniczego w Chwałowicach;
  • budynek kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Niedobczycach;
  • budynek biurowo-usługowy (pierwotnie gmach Komunalnej Kasy Oszczędności) przy ul. Chrobrego.

- Wpis do wojewódzkiego rejestru zabytków nie tylko chroni obiekt przed niepożądanymi działaniami, ale też buduje świadomość społeczną - przypomina dr arch. Henryk Mercik. 

Nie tak dawno, bo w maju tego roku, informowaliśmy na naszych łamach, że do rejestru zabytków z Rybnika trafiły budynki Teatru Ziemi Rybnickiej i tzw. Okrąglaka.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE