MPK w Częstochowie

i

Autor: MPK w Częstochowie

Inflacja

Częstochowa: radni chcą, by rząd wprowadził maksymalne stawki za gaz CNG

W przeciągu roku cena wzrosła gazu CNG wrosła niemal dwukrotnie. Autobusy, które miały być bardziej ekologiczne, dziś zostają w zajezdni. Częstochowscy radni chcą, by zareagował rząd.

Podczas ostatniej sesji rady miasta w Częstochowie radni głosowali nad przyjęciem stanowiska o ustanowienie maksymalnej stawki za gaz ziemny CNG. Apel jest skierowany do minister środowiska i klimatu Anny Moskwy.

Częstochowscy radni chcą, by rząd ustanowił maksymalne stawki za gaz ziemny CNG dla operatorów publicznego transportu zbiorowego w Polsce. Twierdzą, że korzystanie z gazu jest nieekonomiczne, a nawet - niemożliwe. Wszystko z powodu dużego i szybkiego wzrostu cen.

MPK w Częstochowie na początku 2022 roku płaciło 3,91 zł netto za m3 gazu CNG. Rok później cena wzrosła do 7,68 zł netto. Jak twierdzi rada miasta, z powodu wzrostu cen miejski przewoźnik jest zmuszony do korzystania z autobusów napędzanych paliwem tradycyjnym. A to z kolei przyczynia się do zwiększenia emisji.

"Na wzrost cen [gazu CNG] miało wpływ wiele czynników, tj. m.in. pandemia, wojna, wzrost inflacji, jak i polityka rządu (...). Natomiast rządowe programy osłonowe, w tym ustalenie maksymalnych cen gazu, determinował tylko jeden czynnik: decyzja. Dlatego nie możemy pojąć, dlaczego nasz rząd i kierowane przez Panią ministerstwo nie objęło działaniami osłonowymi przedsiębiorstw wrażliwych, świadczących usługi komunikacji miejskiej dla ludności" - czytamy w stanowisku częstochowskiej rady miasta.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE