Historyczne apki w Czeladzi

i

Autor: fb Zbigniew Szaleniec Historyczne apki w Czeladzi

Czeladzkie miejsca o historycznym znaczeniu ożyły. I to dosłownie, za sprawą specjalnych tabliczek z kodami QR

2021-12-22 13:42

W Czeladzi historia zyskała głos. W czterech miejscach na terenie miasta, zostały zainstalowane tabliczki z kodami QR. Po ich zeskanowaniu pomnik lub inne miejsce "oddzwoni" do nas i opowie nam swoją historię.

Pierwsze tablice zostały zainstalowane przy pomniku czeladzkiej czarownicy Katarzyny Włodyczkowej, przy galerii Elektrownia, na Piaskach oraz przy Muzeum Saturn.

- Wyciągamy naszego smartfona, bierzemy aparat bądź inną aplikację, którą można zeskanować kod QR. Skanujemy tabliczkę i automatycznie otwiera nam się strona i pomnik do nas oddzwania. Potem wystarczy tylko odebrać połączenie i możemy wysłuchać ciekawej historii. Po jej zakończeniu zostaniemy przeniesieni na podstronę, w której znajdą się również podstawowe informacje dotyczące miasta - powiedział nam rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Czeladzi Jakub Kubasik.

Podobne rozwiązania funkcjonują również w takich miastach jak: Warszawa, Opole, Bielsko-Biała, Nysa, Rybnik czy Bobolice. Czeladzkie historie można usłyszeć nie tylko w języku polskim, lecz również: angielskim, rosyjskim, niemieckim i francuskim.

Jeżeli telefon osoby skanującej kod będzie pracował w jednym z tych języków, to zostanie to automatycznie wykryte przez system, który dopasuje język lektora.

Jeżeli system spotka się z pozytywnym odbiorem ze strony mieszkańców, to w przyszłości możliwa będzie jego rozbudowa o kolejne miejsca.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE