Czarnkowi dostało się od posła Gramatyki. Na transparencie napis "Ty ciulu"

2022-10-27 17:11
Czarnkowi dostało się od posła Gramatyki. Na transparencie napis Ty ciulu
Autor: Twitter/Michał Gramatyka Czarnkowi dostało się od posła Gramatyki. Na transparencie napis "Ty ciulu"

Przemysław Czarnek jest jednym z najczęściej krytykowanych przez opozycję ministrów w rządzie Mateusza Morawieckiego. Młodzież ze zdumieniem przyjmuje kolejne pomysły szefa resortu edukacji. Podczas jednego z protestów pojawił transparent o treści: Czarnek, Ty ciulu! Jeden z posłów Platformy Obywatelskiej zrobił sobie z nim zdjęcie.

Transparent na proteście: "Czarnek Ty ciulu"

Przemysław Czarnek nie cieszy się zbyt dużą popularnością wśród młodzieży. Nic dziwnego, bowiem polityk Prawa i Sprawiedliwości odpowiada za resort edukacji, wprowadzający zmiany w szkołach, które nie podobają się uczniom. W czwartek, 20 października w Sejmie został złożony nowy projekt nowelizacji prawa oświatowego tzw. "lex Czarnek 2.0". Ustawa ma zwiększyć rolę kuratora w szkole i utrudnić współpracę placówek z organizacjami pozarządowymi. Przypomnijmy, że dwa lata temu Andrzej Duda zawetował podobną ustawę, zwaną "lex Czarnek". Znajdowały się w niej podobne zapisy.

Informacja o tym wywołała protesty uczniów! We wtorek, 25 października pod Sejmem odbyła się manifestacja młodych ludzi i osób, którym nie podobają się wprowadzane zmiany. Nie brakowało mocnych haseł, w tym transparentu o treści "Czarnek, Ty ciulu". Michał Gramatyka, poseł PO ze Śląska, z uśmiechem na ustach sfotografował się z trzymającą plakat dziewczynką i pochwalił zdjęciem w mediach społecznościowych.

Ciul to bardzo mocne, obraźliwe słowo, którego używa się na Górnym Śląsku. Jak tłumaczy w rozmowie z serwisem Ślązag.pl Rafał Adamus z Towarzystwa Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy Pro Loquela Silesiana, „Ciul” to jest jedno z najbardziej wulgarnych określeń na Śląsku". - To jest tak, jakby w języku polskim ktoś powiedział „o, chu...k” i się cieszył  - dodał. Sam poseł Gramatyka wytłumaczył, kto jest dla niego "ciulem". W jego opinii to "słowo definiujące osobę działającą na pograniczu nieporadności i intencjonalnego niszczenia publicznego dobra. W zasadzie nie ma wulgarnego wydźwięku".

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE