Cyber Oko

i

Autor: UCK Katowice

Cyber Oko w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach pomaga ciężko chorym komunikować się z rodziną i lekarzami

2022-11-15 12:23

Cyber Oko w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach już pomaga chorym! est to nowoczesny system, który śledzi ruch gałek ocznych, umożliwiając alternatywną komunikację i efektywną terapię osób po udarach, wybudzonych ze śpiączki i w innych, równie ciężkich stanach neurologicznych.

Dzięki C-Eye pacjenci mają realną szansę sygnalizować swoje potrzeby. Rodzina i bliscy wiedzą, jak mogą pomóc choremu, znają jego pragnienia i dolegliwości. Ponadto stosowanie komunikatów podczas terapii może pełnić również funkcję rehabilitacyjną poprzez stymulację ośrodka mowy- wyjaśnia dr n. med. Sylwia Szostak-Rogula, kierownik Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej w UCK.

Ze sprzętu skorzystają pacjenci Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej. Dotyczy to pacjentów po ciężkich urazach głowy, udarach z minimalną świadomością lub w stanie zespołu zamknięcia. Jak podkreślają medycy z katwickiej lecznicy do której trafiło urządzenie, pomaga też pacjentom podłączonym do rurki tracheostomijnej, którzy jednak są w pełni świadomi co się wokół nich dzieje. Są także pacjenci z ciężką afazją ruchomą, czyli gdy pacjent rozumie, ale nie ma możliwości wyrażenia słów.

Urządzenie, to jest wyśmienitą pomocą w naszej pracy lekarskiej. Na początek system C-Eye wyznacza i wyświetla punkt, na który ma patrzeć pacjent. W ten sposób komunikuje się z nami lub może przekazać wiadomość rodzinie. Na przykład jest u nas młoda studentka z Hiszpanii. Uległa ciężkiemu urazowi czaszkowo-mózgowemu. Posługiwała się językiem angielskim ale teraz boryka się z afazją. Dzięki Cyber Oku możemy w języku angielskim się z nią komunikować- podkreśla dr n. med. Sylwia Szostak-Rogula, kierownik Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej w UCK.

Cyber Oko zostało wypożyczone przez UCK w Katowicach od firmy AssisTech. Oprócz komunikacji z otoczeniem podczas terapii może pełnić również funkcję rehabilitacyjną poprzez stymulację ośrodka mowy.