Cyber Oko

i

Autor: UCK Katowice

Cyber Oko w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach pomaga ciężko chorym komunikować się z rodziną i lekarzami

2022-11-15 12:23

Cyber Oko w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach już pomaga chorym! est to nowoczesny system, który śledzi ruch gałek ocznych, umożliwiając alternatywną komunikację i efektywną terapię osób po udarach, wybudzonych ze śpiączki i w innych, równie ciężkich stanach neurologicznych.

Dzięki C-Eye pacjenci mają realną szansę sygnalizować swoje potrzeby. Rodzina i bliscy wiedzą, jak mogą pomóc choremu, znają jego pragnienia i dolegliwości. Ponadto stosowanie komunikatów podczas terapii może pełnić również funkcję rehabilitacyjną poprzez stymulację ośrodka mowy- wyjaśnia dr n. med. Sylwia Szostak-Rogula, kierownik Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej w UCK.

Ze sprzętu skorzystają pacjenci Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej. Dotyczy to pacjentów po ciężkich urazach głowy, udarach z minimalną świadomością lub w stanie zespołu zamknięcia. Jak podkreślają medycy z katwickiej lecznicy do której trafiło urządzenie, pomaga też pacjentom podłączonym do rurki tracheostomijnej, którzy jednak są w pełni świadomi co się wokół nich dzieje. Są także pacjenci z ciężką afazją ruchomą, czyli gdy pacjent rozumie, ale nie ma możliwości wyrażenia słów.

Urządzenie, to jest wyśmienitą pomocą w naszej pracy lekarskiej. Na początek system C-Eye wyznacza i wyświetla punkt, na który ma patrzeć pacjent. W ten sposób komunikuje się z nami lub może przekazać wiadomość rodzinie. Na przykład jest u nas młoda studentka z Hiszpanii. Uległa ciężkiemu urazowi czaszkowo-mózgowemu. Posługiwała się językiem angielskim ale teraz boryka się z afazją. Dzięki Cyber Oku możemy w języku angielskim się z nią komunikować- podkreśla dr n. med. Sylwia Szostak-Rogula, kierownik Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej w UCK.

Cyber Oko zostało wypożyczone przez UCK w Katowicach od firmy AssisTech. Oprócz komunikacji z otoczeniem podczas terapii może pełnić również funkcję rehabilitacyjną poprzez stymulację ośrodka mowy.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE