Ćwiczenia policji

i

Autor: policja

Policja

Ćwiczenia policji Wolf-Ram-23 w całej Polsce na wypadek ataku terrorystycznego

Policja w całej Polsce bierze udział w ćwiczeniach pod kryptonimem Wolf-Ram-23. Od 17 do 19 kwietnia policjanci wraz z amerykańskim FBI ćwiczą reakcję na wypadek ataku terrorystycznego związanego z zagrożeniem chemicznym, biologicznym, radiacyjnym lub nuklearnym. Poznaliśmy scenariusze działań.

W całej Polsce trwają ćwiczenia policji pod kryptonimem Wolf-Ram-23. Potrwają od poniedziałku 17 kwietnia do środy 19 kwietnia i mają na celu sprawdzenie reakcji na wypadek wystąpienia ataku terrorystycznego. Pierwszy dzień to działania dowódczo-sztabowe m.in. w metrze w Warszawie, lecz w kolejnych dniach poszczególne epizody ćwiczeń związanych z zagrożeniem chemicznym, biologicznym, radiacyjnym lub nuklearnym obejmą obszar także innych województw. 

Organizatorem ćwiczeń jest Komenda Główna Policji we współpracy z FBI Departamentu Sprawiedliwości USA.

Scenariusz ćwiczeń Wolf-Ram-23

Co naprawdę działo się w trakcie ćwiczeń policji? Szczegółowego scenariusza nie znali nawet dowódcy jednostek wojewódzkich. Miało to być dla nich pełnym zaskoczeniem ponieważ sytuacja za wschodnią granicą Polski, wymaga od policji ciągłej gotowości oraz podnoszenia umiejętności w sytuacjach kryzysowych.

- Ćwiczenia odbywać się będą w warunkach zbliżonych do realnych, dzięki czemu możliwe będzie wypracowanie zasad współpracy z innymi podmiotami uczestniczącymi w działaniach oraz praktyczne sprawdzenie już posiadanej wiedzy przez funkcjonariuszy w zakresie realizacji czynności służbowych w działaniach kryzysowych - powiedział rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.

Ćwiczenia Policji i FBI w Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Ostródzie

W Łodzi w ramach ćwiczeń antyterrorystycznych policji "Wolf-Ram-23" funkcjonariusze śledzili samochód z potencjalnymi terrorystami i ładunkiem wybuchowym skażonym chemicznie. W scenariuszu "terroryści" zamierzali doprowadzić do wybuchu radioaktywnego ładunku na dworcu Łódź-Fabryczna.

W Poznaniu w Parku Chopina, zgodnie ze scenariuszem, trzy osoby miały kontakt z materiałem niebezpiecznym. Należało je zatrzymać możliwie jak najdyskretniej.

W Warszawie ćwiczenia odbyły się m.in. w metrze, skąd trzeba było ewakuować mieszkańców i wstrzymać ruch w związku z rozpoznaniem niebezpiecznych substancji.

W Ostródzie na trasie S7 prowadzony był pościg za terrorystami, uciekającymi samochodami.

Ćwiczenia Wolf-Ram-23 są pierwszymi działaniami na tak wielką skalę organizowanymi wspólnie przez polską policję i FBI. Do tej pory współpraca obu służb opierała się doraźnych akcjach oraz szkoleniach. Ostatnie odbyło się równo rok temu z udziałem FBI, Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA”, Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, CBŚP, laboratorió kryminalistycznych komend wojewódzkich policji oraz ABW i dotyczyło broni masowego rażenia.

Kryptonim Wolf-Ram-23

Jak zwykle przy tego rodzaju ogólnopolskich ćwiczeniach wybierany jest kryptonim akcji. Tym razem jest to Wolf-Ram-23. Nazwa jest wieloznaczna. W zależności od kontekstu może oznaczać:

  • wolfram - ciemnoszary metal. Węglik wolframu dzięki niezwykłej twardości i gęstości jest używany do produkcji rdzeni podkalibrowych pocisków przeciwpancernych oraz kompozytowych pocisków pełnokalibrowych.
  • wolf - wilk
  • ram - broń real action marker, miotająca kulami gumowymi, pieprzowymi oraz wodnymi.
  • oznaczenie 23 - to rok odbywania ćwiczeń 2023.
Ćwiczenia kontrterrorystów i żołnierzy z Rzeszowa i Gliwic