Krzyż

i

Autor: Unsplash.com

Rośnie liczba apostazji

Coraz więcej apostazji w woj. śląskim. Większość parafii udziela jej bezproblemowo

Coraz więcej osób odchodzi od Kościoła. Świadczy o tym liczba osób, które dokonały apostazji. Również coraz więcej osób publicznie mówi o swojej decyzji o odejściu od Kościoła.

Rosnąca liczba aktów apostazji, to jeden z głównych problemów dzisiejszego Kościoła. Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego posiada dane informujące o liczbie apostazji w latach 2006 – 2010. Wynika z nich, że w okresie od 2006 do 2009 roku liczba apostazji w Polsce wynosiła 1057. Zaledwie rok później, było ich aż 459. Jednak na całą Polskę nie była to oszałamiająca liczba, dlatego też Instytut nie kontynuował prac badawczych nad aktami apostazji w kraju.

Teraz portal bielsko.info przekazał, że jedynie na terenie diecezji bielsko-żywieckiej w 2022 roku złożono 69 oświadczeń woli o odejściu z kościoła katolickiego.

Porównując te dane, z tymi pochodzącym z 2010 roku można wnioskować, że rośnie liczba osób, które świadomie odchodzą od Kościoła.

Relacje apostatów 

Relacje z przebiegu apostazji można znaleźć na stronie internetowej. W większości chętni do odejścia nie napotykają z tym problemów. Mimo to są takie parafie, na których sama chęć to za mało.

Początkowo, gdy udałam się na parafie zastałam tylko starszą Panią, która po wypowiedzianych przeze mnie słowach apostazja była wręcz przerażona, poleciła mi przyjechać nazajutrz, po mszy, aby porozmawiać z księdzem. Tak tez zrobiłam, lecz okazało się, że sprawą zajmuję się tylko proboszcz, a więc znowu zostałam odprawiona i poproszona o przyjście za kilka dni. Rozmowa zaczęła się dobrze, Pan był bardzo grzeczny, lecz nie potrafił zrozumieć mojej decyzji i nalegał, by zwracać się do niego „poprawnie” per księże proboszczu. Później jednak opowiadał o sytuacjach, gdy apostazja była potrzebna by dołączyć do SS w czasach wojny oraz wypytywał o jakieś szatańskie grupy i sytuacje, które miałabym odprawiać nad odpisem aktu chrztu. Było to dla mnie dość krępujące, cała rozmowa trwała ponad godzinę, więc byłam naprawdę szczęśliwa, gdy stamtąd wyszłam […] – pisze na portalu jedna z mieszkanek Bielska-Białej.

Długo okres oczekiwania na spotkanie. Najpierw siostra w sekretariacie przeprowadziła ze mną długa rozmowę ale raczej z ciekawości. Na spotkaniu z proboszczem standardowo, straszenie brakiem księdza na pogrzebie, pytanie czy rodzice wiedzą (WTF?!), zakaz bycia chrzestnym i inne pierdoły. Poszło szybko i sprawnie ale proboszcz nie za bardzo chciał wystawić pokwitowanie przyjęcia wniosku – pisze mieszkaniec Katowic.

Ksiądz proboszcz Piotr M., spotkanie trwało ok 20 minut. Dużo mówił o lgbt, które powinno być szkalowane w Polsce oraz o tym, że pedofilia w Kościele była od zawsze. Nagonka telewizyjna sprawiła, że ludzie mają takie podejście – pisze mieszkanka Chorzowa.

Czym jest apostazja?

Apostazja jest dobrowolnym, świadomym całkowitym wyrzeczeniem się wiary chrześcijańskiej. W Kościele formalna procedura wypisania się z instytucji wymaga złożenia oświadczenia woli o wystąpieniu z kościoła. Takie oświadczenie może złożyć tylko osoba pełnoletnia. Dodatkowo władze kościelne wymagają, aby odchodzący wierny przedstawił akt chrztu, jeśli ten sakrament miał miejsce w innej parafii.