Atal Chorzów

i

Autor: Atal mat. pras.

Chorzowscy radni wydali zgodę na budowę osiedla przy Parku Śląskim. Powstanie w miejscu po MTK

W czwartek, 9 marca 2023 r., w Chorzowie odbyła się nadzwyczajna sesja rady miasta. Chorzowscy radni większością zagłosowali za wnioskiem firmy Atal, która planuje wybudować osiedle przy Parku Śląskim, na terenie po Międzynarodowych Targach Katowickich.

Radni z Chorzowa w czwartek, 9 marca, większością głosów poparli wniosek dewelopera o lokalizację mieszkaniową. Przed sesją radni spotykali się już w tej sprawie z inwestorem.

Sprzeciw mieszkańców wobec inwestycji

Inwestycji sprzeciwiała się część mieszkańców Chorzowa i okolicznych śląskich miast. Powstała nawet petycja, w której mieszkańcy wyraźnie podkreślili niechęć do inwestycji w tym rejonie. Protestowało też stowarzyszenie Nasz Park i dwie rady dzielnic z Katowic (Dąb i Wełnowiec-Józefowiec).

Argumentem przeciwników budowy nowego osiedla przez firmę Atal w trybie lex deweloper było m.in. to, że teren po MTK powinien być częścią Parku Śląskiego. Przeciwnicy argumentowali też, że osiedle nie jest ekologiczną decyzją i że wiążę się to ze spadkiem jakości życia w tej okolicy. Zwolennicy braku osiedla wspominali także, że ruch samochodowy, który powiększy się przez nowych mieszkańców okolicy dodatkowo obciąży ulicę Bytkowską. Warto dodać, że w tej okolicy Katowice pozwoliły już wcześniej na gęstą zabudowę.

W czwartek, 9 marca, na sesji nie zabrakło przeciwników, którzy także pojawili się przed samym urzędem miasta. W trakcie, gdy radni głosowali, na zewnątrz trwała pikieta Śląskiego Ruchu Klimatycznego i partii Razem.

Głosowanie za nowym osiedlem przy Parku Śląskim

Na terenie po MTK firma Atal chce zbudować 950 mieszkań. Jednym z argumentów za budową nowego osiedla oprócz ściągnięcia do Chorzowa nowych mieszkańców, jest także budowa publicznej szkoły podstawowej, którą wybudować z własnych środków obiecuje deweloper.

Za przyjęciem lex deweloper głosowało 13 radnych, 6 było przeciwko i tyle samo wstrzymało się od głosu

  • Za było 13 radnych: CZAJA Bartłomiej, DUDEK Marek, HILTAWSKA Halina, KOŁODZIEJ Waldemar, KOPEL Krzysztof, KOSIŃSKA-JOKEL Grażyna, KRAWCZYK Tomasz, ŁAZIKIEWICZ Krzysztof, MIKSZTO Barbara, OTTE Marek, SALWICZEK Marian, SEVKOVIC Klaudiusz, TABIN Barbara
  • Przeciw było 6 radnych: AHNERT Wojciech, BISKUP Bernadeta, KRZAK Grzegorz, MATYJASZCZYK Sebastian, PIECUCH Tomasz, STĘPIEŃ Agnieszka
  • Od głosowania wstrzymało się 6: KARPIŃSKA Bożena, NOWAK Jacek, PIECHA Szymon, SKÓRKA Jan, WEINDICH Marcin, ZIMNIK Aleksandra

Teraz uchwała trafi do wojewody, który może ją unieważnić. Jeśli taką decyzję wojewoda podejmie, wtedy radnym pozostanie skierowanie skargi na decyzję wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.