Chorzów: Muzeum Hutnictwa jeszcze nie zdążyło się otworzyć, a już zostało wyróżnione!

2021-07-23 15:18
Zdjęcie ilustracyjne
Autor: Tomasz Makula

Otwarcie Muzeum Hutnictwa w Chorzowie planowane jest pod koniec 2021 roku. Mimo to, placówka już została wyróżniona. Za projekt "MÓW MI HUTO" Muzeum Hutnictwa w Chorzowie zostało laureatem Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za wydarzenie muzealne roku 2020.

Kapituła konkursu zdecydowała, że główna nagroda w kategorii dokonań z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa należy się Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. „MÓW MI HUTO” to unikatowy w skali regionu projekt, który dokumentuje i upowszechnia mówioną historię hutnictwa na Górnym Śląsku. 

- To projekt nowatorski, bo nikt jeszcze nie stworzył archiwum historii mówionej dotyczącej hutnictwa - mówi Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

W ramach projektu muzealnicy nagrali wspomnienia 30 byłych pracownic i pracowników hut w Chorzowie, Rudzie Śląskiej, Siemianowicach Śląskich, Świętochłowicach i Katowicach.

Efektem rozmów jest ponad 120 filmów, z których część stanie się korpusem wystawy stałej pt. „Królestwo Żelaza”, opowiadającej o hutnictwie, procesach hutniczych, ale przede wszystkim o ludziach. Dzięki temu każdy z odwiedzjących dowie się jak wyglądało życie hutnika w pracy i po pracy, gdzie pracownicy hut jeździli na wakacje lub posyłali dzieci na kolonie i jak lubili spędzać wolny czas. Będzie to okazja do spojrzenia na życie zakładów, miast i regionu w szerszym kontekście.

Co ciekawe, nagrodę otrzymała instytucja, która dopiero się organizuje.

W budynku Muzeum Hutnictwa przy ul. Metalowców cały czas trwają prace związane z przygotowaniem wystawy stałej. Obiekt w dalszym ciągu jest też wyposażany. Oficjalne otwarcie placówki zaplanowano na ostatni kwartał tego roku.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl

Raport z Anteny 23.07
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE