Bytomianka ponownie doceniona przez Forbes. Została wyróżniona za przełamywanie tabu

i

Autor: UM Bytom/Grzegorz Goik

Wiadomości

Bytomianka ponownie doceniona przez "Forbes". Została wyróżniona za przełamywanie tabu w edukacji seksualnej

Karolina Kruszewska, mieszkanka Bytomia, została po raz kolejny doceniona. Projektantka znalazła się na liście 100 osób w naszym kraju, które działają na rzecz rzetelnej edukacji seksualnej.

Bytomianka ponownie doceniona przez magazyn "Forbes"

Bytomianka Karolina Kruszewska została ponownie wyróżniona. Projektantka znalazła się na liście 100 osób, które działają na rzecz rzetelnej edukacji seksualnej, przełamują tabu lub walczą ze stygmatyzacją. Wspomniane zestawienie przygotowała Fundacja SEXEDPL oraz magazyn "Forbes Women". Na liście nie brakuje znanych artystów, polityków czy działaczy społecznych. 

Przypomnijmy, że Karolina Kruszewska odpowiada za projekt, który jest związany z edukacją seksualną dla osób niewidomych. Składa się on z opisów i części merytorycznej przygotowanych we współpracy z doktor Dagną Kocur, która jest edukatorką seksualną, oraz audiodeskrypcji z lektorką, a także przestrzennych figurek, które mają w prosty sposób pokazać, jak wyglądają podstawowe pozycje seksualne.

Nie są to jednak tyflografiki co jest dodatkową zaletą, ponieważ nie każda osoba niewidoma potrafi posługiwać się wypukłymi obrazami. Figurki są wykonane z filamentu druku 3D. Dlatego też każdy edukator lub organizacja może zlecić wykonanie modeli i organizować warsztaty z ich pomocą. Do modeli została ponadto zaprojektowana podstawka stabilizująca (jest ona jednocześnie instrukcją i posiada kod QR odnoszący się do filmu audio pokazanej pozycji).

Najważniejsza w projektowaniu jest dla mnie pewnego rodzaju uważność i wrażliwość na potrzeby i problemy ludzi. Wsłuchuję się w to, co mówią i mam gotową bazę do projektowania. Poprzez moje projekty mogę dać głos osobom, które nie są w stanie same powiedzieć czego potrzebują – mówiła w wywiadzie do "Rynku 7".