Bytomianie w czasie pandemii w domach przygotowują mozaikowe kwiaty. Po kwarantannie powstanie z nich ogromny mural

2020-05-23 7:00 Dariusz Brombosz
Bytomianie w czasie pandemii w domach przygotowują mozaikowe kwiaty. Po kwarantannie powstanie z nich ogromny mural
Autor: Becek Bytom

Bytomianie tworzą mozaiki. To wszystko za sprawą projektu Bytomskiego Centrum Kultury, który wystartował z projektem „Becekowe mozaiki 2020”. W finale całej akcji w mieście powstanie nietypowy mural. Akcja w czasie pandemii koronawirusa cieszy się dużą popularnością.

Becekowe mozaiki 2020 – to projekt, który porwał bytomian do samodzielnego tworzenia. Dodatkowo okazał się swego rodzaju psychoterapią w mieście w którym odnotowuje się jedną z największych liczb chorych na Covid-19. Prace mozaikowe rozładowują napięcia spowodowanego domową izolacją. Akcja zatacza coraz szersze kręgi, bo do komponowania ozdób z kawałków ceramiki Bytom zaprosił także miasta partnerskie.

– Wspólnie z naszym partnerem- Galerią Stalowe Anioły udaje nam się bezpiecznie w dobie pandemii dostarczać do wielu domów na Śląsku gotowe zestawy do wykonania mozaikowych kwiatów. Do nich dołączamy instrukcje w jaki sposób kwiatka wykonać oraz informację co dzieje się z dziełem wykonanym przez nas osobiście. Kolejnym etapem projektu jest wykonanie z tych gotowych i dostarczonych nam mozaikowych kwiatów wspólnego śląskiego dzieła, fundacji i instytucji. To będzie po kwarantannie wykonany mural- wyjaśnia Małgorzata Kamińska, rzecznik prasowy Bytomskiego Centrum Kultury

Część wykonanych już mozaik ozdobiły już donice przy pl. Karin Stanek.

W ramach tegorocznego projektu powstanie ponad 300 kwiatów mozaikowych. Mural, który powstanie w finale projektu ma być pokazaniem partnerskiej więzi oraz upamiętnienie tego trudnego czasu poprzez kreatywne działania.

Do projektu Bytom zaprosił także miasta partnerskie, a pakiety z instrukcją i wielobarwnymi kawałkami ceramiki, z których powstaną mozaiki, wysłano do Vestina, Recklinghausen oraz słoweńskiego Ormoż.