Bytom

i

Autor: Pixabay/zdj. ilustracyjne

Szkoła

Bytom mówi stop zwolnieniom z WF-u. "Co trzeci uczeń nie ćwiczy"

Co trzeci uczeń bytomskich szkół nie ćwiczy podczas lekcji wychowania fizycznego - wynika z analizy, którą przeprowadził tamtejszy magistrat. Miasto chce odwrócić ten trend, jak najszybciej.

Bytom mówi stop zwolnieniom z WF-u

WF bez zadyszki, czyli władze Bytomia walczą ze zwolnieniami z lekcji wychowania fizycznego. Okazuje się, że co trzeci uczeń bytomskich szkół nie ćwiczy na zajęciach. Urząd Miejski - we współpracy ze szkołami - przeprowadził, w tym temacie, gruntowną analizę. 

- Zapytaliśmy nauczycieli WF we wszystkich bytomskich szkołach o frekwencję podczas zajęć. Średnio, miesięcznie na lekcjach wychowania fizycznego w Bytomiu obecnych jest 82 proc. uczniów, z czego ławkę grzeje 11 proc. To oznacza, że w ćwiczeniach uczestniczy zaledwie 71 proc. uczniów. A co z resztą? Uczniowie chorują? Nie biorą udziału w lekcjach, bo mają ciekawsze zajęcia? A może obawy przed presją rówieśników? Nie chcemy przyglądać się tym alarmującym statystykom. Chcemy spróbować odpowiedzieć sobie na te pytania i zacząć działać we współpracy z wuefistami - mówi Mariusz Wołosz, prezydent miasta. 

Bytom chce odwrócić ten trend, gdyż wraz ze spadającą liczbą ćwiczących uczniów, rośnie z kolei odsetek dzieci i młodzieży borykającej się z otyłością, cukrzycą czy innymi chorobami.

W jaki sposób miasto będzie walczyło ze zwolnieniami z zajęć? Wyniki mają poprawić:

  • bezpłatne udostępnianie miejskiej infrastruktury sportowej (basenu, lodowiska) w ramach WF-ów,
  • cykl szkoleń dla wuefistów i nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, a także
  • komunikacja z uczniami przy pomocy TikToka.

Jak zachęcić uczniów? Może TikTokiem?

Dlaczego w ogóle uczniowie rezygnują z zajęć wychowania fizycznego? Młodzież wskazuje, że lekcje są nudne, oklepane i często są organizowane w koedukacyjnych grupach. 

- Znaczenie ma tu nie tylko okres dojrzewania i związany z nim strach przed oceną otoczenia, ale też przychylność rodziców, którzy często bez większej refleksji podpisują dzieciom usprawiedliwienia. Kolejną kwestią jest stopień zaangażowania nauczycieli w wykonywaną pracę - mówi Marek Majeranowski, nauczyciel WF zrzeszony z Miejskim Szkolnym Związku Sportowym.

aaa

Na koniec warto wspomnieć o komunikacji poprzez TikToka, czyli bardzo popularną aplikację. Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz nagrał cykl krótkich i zabawnych filmików. 

- Dzieciaki i młodzież komunikują się głównie za pomocą tego medium społecznościowego, dlatego postanowiłem w ten sposób opowiedzieć im, że sport jest fajny. Może go uprawiać każdy i nie trzeba do tego mieć figury Ani Lewandowskiej, wzrostu Marcina Gortata i sprawności Igi Świątek - dodaje prezydent miasta. 

Bytom systematycznie inwestuje w rozbudowę i rozwój bazy sportowo-rekreacyjnej. W latach 2018-2022 na poprawę infrastruktury miasto przeznaczyło ok. 112,5 mln zł. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE