Adam Niedzielski

i

Autor: Tomasz Radzik/SUPER EXPRESS Adam Niedzielski

Braki leków w aptekach. Niedzielski: Jest większy popyt na leki niż w poprzednich latach

Już we wrześniu 2022 r. lekarze informowali o problemie braku leków w polskich aptekach. Teraz do sprawy odniósł się szef resortu zdrowia. - W skali kraju są zapasy leków na kilka miesięcy do przodu. Występują lokalne braki, związane z łańcuchem dystrybucji – stwierdził minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia Adam Niedzielski był pytany w TVN 24 o braki niektórych leków w aptekach. Szef resortu podkreślił, że w ostatnim tygodniu przedświątecznym w Polsce doszło do blisko 300 tys. zakażeń grypą. Jak wyjaśnił przez tę sytuację jest zdecydowanie większy popyt na leki niż w poprzednich latach.

Jeżeli popatrzymy na liczbę zachorowań, to ona jest nie tylko większa niż rok czy dwa lata temu, kiedy były czasy pandemii, ale jest większa niż w 2019 r. – powiedział w TVN 24 minister zdrowia Adam Niedzielski.

Sytuacja w aptekach pod kontrolą?

Cały czas monitorujemy sytuację (...). Patrzymy, z czego wynikają ewentualne lokalne niedobory. W skali kraju, jeśli chodzi o zabezpieczenia, zapasy są na kilka miesięcy do przodu, ale występują lokalne braki, związane z łańcuchem dystrybucji. Apteki mają podpisane umowy z konkretnymi hurtowniami – zapewnia szef resortu zdrowia.

Niedzielski dodał, że Ministerstwo Zdrowia negocjuje z producentami leków. - Poprosiłem Główny Inspektorat Farmaceutyczny, by w przypadku lokalnych sygnałów łańcuchy dostaw były weryfikowane – dodaje.

Adam Niedzielski o brakach leków w aptekach

Leki (...) były produkowane w dużej części w Chinach. To się trochę redefiniuje, bo rynek ciągle się dynamicznie zmienia – stwierdził. Zwrócił też uwagę na transport leków. - Duża część leków wpływała do Europy przez Odessę, z dalekiej Azji. To są rzeczy, które w oczywisty sposób zmieniają to, co się dzieje – mówi w TVN 24 Niedzielski.

Minister zdrowia powiedział też, że cały czas trwają prace nad zamiennikami niektórych leków. W tym celu Ministerstwo Zdrowia ma współpracować z Izbą Lekarską i innymi organami samorządowymi.

Jakich leków brakuje w aptekach?

Już pod koniec września br. prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska wysłała list do Ministerstwa Zdrowia, w którym zwracała uwagę na problem z dostępnością produktów leczniczych. Apelowała w nim o podjęcie działań mających na celu usunięcie problemów. Wtedy w aptekach brakowało leków na bazie fenoksymetylopenicyliny, amoksycyliny i sultamicyliny , które używane są w leczeniu zapaleń gardła, zatok ucha, czy anginy. Są także wykorzystywane przy leczeniu zapalenia oskrzeli i płuc, a także przy ropnym zapaleniu skóry.