Urząd Miejski w Bielsku-Białej

i

Autor: Paweł Sowa/UM w Bielsku-Białej Urząd Miejski w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała. Wyburzono kamienicę o wartości 6,2 mln zł, podejrzanym grozi do 8 lat więzienia

W toku śledztwa dotyczącego wyburzenia kamienicy przy ul. Cyniarskiej w Bielsku-Białej postawiono zarzuty trzem osobom: pracownikowi magistratu i dwóm pracownikom nadzoru budowlanego. Podejrzanym grozi do 8 lat więzienia.

Przypomnijmy: sprawa kamienicy przy ul. Cyniarskiej w Bielsku-Białej sięga drugiej połowy 2021 roku, kiedy magistrat zapowiedział rewitalizację placu Wojska Polskiego.

Inwestycja realizowana przez miasto obejmowała również remont sąsiedniej ul. Cyniarskiej, przy której stała niemal stuletnia kamienica. Plan zakładał wyburzenie budynku. Pomysł ten nie spodobał się w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków. Tuż przed świętami w 2021 roku kamienica trafiła na listę zabytków.

Miasto jednak nie chciało odpuścić. Urzędnicy magistratu najpierw próbowali odwołać się od decyzji konserwatora do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Później zaś bronili rozbiórki twierdząc, że pozwalają na nią dwie decyzje: zezwolenie na realizację inwestycji drogowej oraz nakaz wydany przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowalnego.

Rozbiórka kamienicy rozpoczęła się w maju tego roku. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków stwierdził, że wyburzenie budynku było nielegalne i złożył zawiadomienie do prokuratury. Śledztwo w tej sprawie toczy się w Prokuraturze Rejonowej Bielsko-Biała Południe.

Podejrzanym grozi do 8 lat pozbawienia wolności

W toku śledztwa ustalono, że zniszczony budynek stanowił wyłączną własność Gminy Bielsko-Biała. Na mocy uchwały Rady Miejskiej w Bielsku - Białej z 22 grudnia 2009 roku, obiekt ten został objęty ochroną konserwatorską na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

- W bieżącym roku, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla miasta Bielska-Białej prowadził postępowanie administracyjne dotyczące stanu technicznego tego budynku. Równolegle Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach prowadził postępowanie administracyjne w sprawie wpisania tego obiektu do rejestru zabytków - informuje Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego podjął decyzję o rozbiórce bez uprzedniego uzyskania opinii Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a ten uznał działanie za zniszczeni zabytku.

Śledczy postawili zarzuty trzem osobom - pracownikowi bielskiego magistratu oraz dwóm pracownikom nadzoru budowalnego. Zarzuty dotyczą niedopełnienia obowiązków zasięgnięcia opinii Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach przed wydaniem decyzji administracyjnej nakazującej rozbiórkę budynku przy ul. Cynarskiej 13 w Bielsku-Białej oraz przekroczenia uprawnień w zakresie wydania opinii dotyczącej wskazanego budynku, co należało do kompetencji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach.

Żaden z podejrzanych nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa. Wobec podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci zwieszenia w czynnościach służbowych. Ponadto, na poczet grożących kar i roszczeń o charakterze majątkowym, prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego poprzez ustanowienie hipoteki przymusowej na nieruchomościach należących do podejrzanych.

Przestępstwa zarzucone podejrzanym są zagrożone karą do 8 lat pozbawienia wolności oraz nawiązką na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków w wysokości do wartości uszkodzenia zabytku, którego wartość w tej sprawie została oszacowana na 6,2 mln zł.