Miesiąc po tragedii

Biały Marsz dla Kamilka w Częstochowie. Ludzie przyszli z różami

2023-06-08 19:59

Ponad 150 osób wzięło udział w Częstochowie w Białym Marszu dla Kamilka. Odbył się równo miesiąc po tragicznej śmierci maltretowanego chłopca. Uczestnicy domagają się jak najszybszego uchwalenia ustawy o ochronie małoletnich wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego, który został już złożony w Sejmie.

W Boże Ciało przez Częstochowę przeszedł Biały Marsz dla Kamilka. Ponad 150 osób milcząco wyraziło swój sprzeciw wobec maltretowaniu i znęcaniu się nad dziećmi. Marsz dla Kamilka z Częstochowy zakończył się pod Szkołą Specjalną Podstawową nr 28, do której uczęszczał chłopiec. Tegoroczne Boże Ciało to jednocześnie miesięcznica śmierci Kamilka zakatowanego przez ojczyma przy biernej postawie matki. W marszu uczestniczył m.in. ojciec i siostra chłopczyka.

Uczestnicy Marszu dla Kamilka mają nadzieję, że już nigdy więcej nie dojdzie do tak karygodnych zaniedbań ze strony instytucji, które powinny aktywnie zapobiegać takim tragediom. Mają nadzieję na szybkie uchwalenie tzw. ustawy Kamilka, którą propaguje Stowarzyszenie ETOH.

Ustawa Kamilka z Częstochowy

Stowarzyszenie nazywa "Ustawą Kamilka z Częstochowy" projekt ustawy o ochronie małoletnich wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego, który został już złożony w Sejmie. Jak informuje, obejmuje on zmiany w prawie, dzięki którym będzie można z większą dbałością, zaangażowaniem i profesjonalizmem chronić najmłodszych, aby już nigdy za dziecięcymi imionami nie kryły się tragedie". To nie wszystko, bo stowarzyszenie z Częstochowy chciałoby również powołania ośrodka przyjaznego dzieciom i ich rodzinom.

- Celem placówki byłaby współpraca z wymiarem sprawiedliwości jako narzędzia do monitorowania i moderowania relacji oraz korekty niewłaściwych zachowań występujących wśród skierowanych przez sąd rodzin. Działania te pozytywnie wpłyną na obszar relacji dzieci z rodzicami. Efekty chcemy osiągnąć poprzez przystosowanie lokalu do potrzeb obserwacji tychże relacji przez psychologa i ewentualnie zaleconego przez sąd kuratora, wyciąganie wniosków oraz udzielanie zaleceń. W razie sytuacji kiedy zaobserwowane zostaną niepokojące zachowania po stronie opiekuna bądź dziecka mogące świadczyć o występującej przemocy, wówczas będzie możliwość sporządzenia notatki i przesłanie jej do sądu. Placówka chcę również zapewnić pomoc psychologiczną dzieciom oraz ich opiekunom, a w razie potrzeb również pomoc przeszkolonego do tego celu mediatora - poinformował prezes ETOH Dawid Sztajner,

Śmierć Kamilka z Częstochowy

Sprawa maltretowania chłopca wyszła na jaw po zgłoszeniu złożonym przez biologicznego ojca dziecka 3 kwietnia. Dziecko z ciężkimi obrażeniami – rozległymi oparzeniami i złamaniami - przetransportowano do katowickiego szpitala śmigłowcem.

Katowany przez ojczyma ośmiolatek był przez ponad miesiąc leczony w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Zmarł 8 maja.

Śledztwo w tej sprawie, zostało przeniesione z Częstochowy do Gdańska.

Ojczymowi Kamila, który na początku kwietnia został aresztowany pod zarzutem usiłowania zabójstwa i znęcania się nad Kamilem ze szczególnym okrucieństwem, po śmierci chłopczyka zmieniono zarzut na zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem. Matka zaś, podejrzana o narażanie swego dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia, a także udzielenia pomocnictwa w znęcaniu się nad chłopcem, może odpowiedzieć za pomoc w zabójstwie. Także ona jest aresztowana. Zarzuty w tej sprawie, dotyczące nieudzielenia Kamilowi pomocy, usłyszeli także siostra matki Kamila, a następnie mąż tej kobiety. Wszyscy mieszkali w tym samym domu.

Marsz dla Kamilka w Częstochowie

Zobacz zdjęcia

Najważniejsze wiadomości ze Śląska

i

Autor: Eska Link: https://www.eska.pl/slaskie/