Główny Inspektor Sanitany przyjechał na Śląsk! Sytuacja jest WYJĄTKOWA, konieczne WSPARCIE!

i

Autor: Śląski Urząd Wojewódzki

Będzie więcej badań na koronawirusa na Śląsku. Będą też kolejne laboratoria, bo tu jest najwięcej zakażeń

2020-05-06 20:19

Będzie więcej badań przesiewowych na Śląsku. Będą też nowe laboratoria, w tym jedno "o dużym potencjale badawczym". Poinformował o tym Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny, który przyjechał na Śląsk w środę, 6 maja. Szczegóły na slask.eska.pl.

Koronawirus na Śląsku. Będzie więcej badań, powstaną kolejne laboratoria

Województwo śląskie jest dzisiaj epicentrum pandemii koronawirusa. Ogniska zakażeń w śląskich kopalniach sprawiły, że to właśnie tutaj w skali całego kraju mamy najwięcej przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV-2. W sumie w woj. śląskim mamy prawie 3 tysiące zakażeń, ponad 400 przypadków dotyczy górników. Sytuacja jest dramatyczna, dlatego na Śląsk przyjechał Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny, który będzie nadzorował i koordynował pracę służb dotyczącą badań, kierowania ludzi na kwarantannę i do izolatoriów.

- Śląsk w tej chwili wymaga specjalistów epidemiologii, którzy przyjadą z innych części kraju. To są pracownicy inspekcji sanitarnych z tych miejsc, gdzie sytuacja jest dobra i bardzo dobra. Oni przyjadą na Śląsk, by wspomóc miejscowych specjalistów - powiedział Jarosław Pinkas.

Główny Inspektor Sanitarny podkreślił, że trzeba zrobić wszystko, żeby górnicy i mieszkańcy Śląska byli bezpieczni, żeby mieli dostęp do badań i żeby sytuacja epidemiologiczna, która dzisiaj jest niepokojąca uległa poprawie.

Najważniejszą informacją jest jednak to, że od czwartku, 7 maja na Śląsku ruszą badania przesiewowe. Dziennie dodatkowo przebadanych zostanie 1000 próbek. Wymazy będą przewożone do innych województw, gdzie sytuacja epidemiologiczna jest znacznie lepsza.

- Przez kilka najbliższych dni kilka tysięcy testów zostanie przewiezionych do laboratoriów wykonujących diagnostykę - mówił Pinkas dodając, że wkrótce zostaną otwarte nowe laboratoria z dużym potencjałem badawczym.

Tak pracują w PKP w Katowicach

Główny Inspektor Sanitarny jest przekonany, że sytuacja szybko ulegnie poprawie, ale musimy się spodziewać, że więcej testów oznacza też większą liczbę dodatnich przypadków.

- To co jest najważniejsze to to, ze większość górników i ich rodzin tę infekcję przechodził łagodnie. Tylko 1 proc. stanową pacjenci szpitalni. Chcemy, żeby większość górników trafiała do izolatoriów, żeby bliscy górników byli bezpieczni. Śląsk dostaje od jutra dostaje bardzo widoczne i ważne wsparcie - mówił Jarosław Pinkas.

Koronawirus w kopalniach. Zakażonych jest ponad 400 górników

Według najnowszych danych na środę, 6 maja wieczorem w sumie koronawirusa wykryto u 432 górników z trzech największych spółek górniczych. Najtrudniejsza sytuacja jest w kopalnia Jankowice. Duże ogniska zakażeń wykryto też w kopalniach Murcki-Staszic, Sośnica czy kopalni Bobrek w Bytomiu. Ilu jest zakażonych górników w poszczególnych kopalniach?

  • Jankowice (ROW) - 204 zakażenia,
  • Murcki-Staszic - 105
  • Sośnica - 53
  • Marcel (ROW) - 3
  • Bielszowice (KWK Ruda) - 1
  • Zakład Górniczych Robót Inwestycyjnych - 1

Na razie decyzję o częściowym wstrzymaniu wydobycia podjęto w przypadku trzech kopalń. To Jankowice, Murcki-Staszic oraz Sośnica.

Czytaj więcej:

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE