Szczepienie COVID-19

i

Autor: fernandozhiminaicela/Pixabay/cc0 Trwają szczepienia przeciwko COVID-19

Zdrowie

Będzie piąta dawka szczepień na Covid-19. Jest znacznie silniejsza

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało piątą dawkę szczepień przeciwko Covid-19. Szczepionka będzie wyjątkowa i znacznie silniejsza niż poprzednie. W rekomendacjach znalazło się tylko kilka grup, które powinny bezwzględnie przyjąć nową serię.

Ministerstwo Zdrowia zdecydowało, że uruchomi kolejną dawkę szczepień przeciw Covid-19. Decyzja została podjęta na skutek informacji o nowej fali zakażeń, skutkującej powikłaniami i koniecznością hospitalizacji. Chociaż sytuacja nie jest dramatyczna, to nadal Covid-19 jest aktywny. 

Tylko jednego dnia 2 kwietnia zanotowano w całej Polsce 233 nowe zakażenia, w tym aż 38 z nich to zakażenia ponowne. Oznacza to, że koronawirus powraca i ponownie atakuje osoby, które już raz przeszły zakażenie.

- Całą akcję szczepienia i przyjmowania piątej dawki, co wiąże się z wystawieniem skierowań, będziemy chcieli rozpocząć 15 kwietnia - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Kto powinien przyjąć piątą dawkę szczepionki

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, piąta dawka szczepionki przeciwko Covid-19 dostępna będzie dla wszystkich chętnych, jednak kilka grup społecznych powinno ją przyjąć niemal obowiązkowo.. 

Wśród rekomendacji znalazły się przede wszystkim osoby, które przyjęły IV dawkę w postaci szczepienia jednowalentnego. Pozostałe osoby, którym rekomenduje się szczepionkę, to:

  • pacjenci powyżej 60. roku życia
  • osoby z obniżoną odpornością
  • pracownicy placówek medycznych

Nowa szczepionka przeciw Covid-19

W Polsce jest dostępna nowa szczepionka przeciw Covid-19. Różni się od poprzedniej, bo jest ukierunkowana na co najmniej dwa szczepy wirusa covidowego.

V dawka szczepionki posiada większą ilość przeciwciał zdolnych do neutralizacji wariantu omikron BA.1 oraz wariantów BA.2, BA.2.75 i BA.5. Potwierdziły to wrześniowe badania nad szczepionką.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE