Będzie dodatkowa opłata za jazdę po mieście? To ma być prawdziwa rewolucja!

i

Autor: pexels W miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców mają pojawić się strefy czystego transportu

Będzie dodatkowa opłata za jazdę po mieście? To ma być prawdziwa rewolucja!

2020-12-07 9:57

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt, z którego wynika, że w miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców mają zostać utworzone strefy czystego transportu. To ma oznaczać, że w tych strefach będą mogły poruszać się tylko określone pojazdy.

ESKA XD EXTRA

Strefy czystego transportu w miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Co to oznacza?

Jak informuje portal TVN24.pl, na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano Projekt ustawy o zmianie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Znajduje się tam ciekawy zapis, który mówi o strefach czystego transportu. Co to takiego?

- Mają one na celu wyznaczenie obowiązku tworzenia stref w miastach liczących powyżej 100 000 tys. mieszkańców oraz wprowadzenie możliwości ustanawiania stref we wszystkich gminach, niezależnie od liczby mieszkańców - czytamy na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ruszyły zmasowane kontrole w sklepach i na stokach narciarskich. Posypały się mandaty!

Projekt zakłada, że w strefach czystego transportu będą mogły poruszać się jedynie samochody:

  • elektryczne,
  • napędzane wodorem,
  • napędzane gazem ziemnym,
  • napędzane gazem płynnym LPG,
  • autobusy zeroemisyjne.

Strefy czystego transportu. Jakie kary grożą za wjazd samochodem bez uprawnień?

Przedstawiciele resortu środowiska przekonują, że dzięki strefom czystego transportu znacząco zmniejszy się poziom szkodliwych emisji pochodzących z sektora transportu na terenach miejskich.

Kto będzie mógł jednak legalnie wjechać do strefy czystego transportu? Samochody, które mogę wjechać do strefy otrzymają specjalną nalepkę na przedniej szybie pojazdu w stacji kontroli pojazdów.

Co z samochodami, które nie są niskoemisyjne? Również mogą wjechać do strefy, ale za dodatkową opłatą. Jak podaje TVN24.pl, opłata za wjazd nie będzie mogła być wyższa niż 2,50 zł za godzinę i może być pobierana jedynie za poruszanie się po tej strefie.

Jest jednak jeszcze jeden haczyk. Specjaliści zwracają uwagę na to, że nowe przepisy mogą być trudne do wyegzekwowania.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE