Balaton w Sosnowcu odzyska swój dawny blask? Projekt rewitalizacji wygrał głosowanie

i

Autor: Mateusz Bochenek / Facebook

Balaton w Sosnowcu odzyska swój dawny blask? Projekt rewitalizacji wygrał głosowanie

Balaton w Sosnowcu znalazł się wśród zwycięskich projektów kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego w Sosnowcu. Mieszkańcy spośród ogólnomiejskich projektów wybrali: „Balaton: Reaktywacja”. Czy powróci dawne piękno Balatonu w Sosnowcu?

W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy mieli do wykorzystania 6,62 mln zł. 5,62 mln zł przeznaczone zostało na projekty lokalne z podziałem na 17 rejonów. Jeden milion złotych przypisany został do realizacji projektów ogólnomiejskich.

Balaton w Sosnowcu – rewitalizacja

W głosowaniu na projekty ogólnomiejskie wygrał projekt „Balaton: Reaktywacja”. Autorami są Mateusz Bochenek, Halina Zwaniecka i Paweł Pełka. Mieszkańcy na pomysł oddali 4170 głosów.

W ramach projektu odbędą się prace rewitalizacyjne polegające na utworzeniu miejsca wypoczynkowego dla rodzin z dziećmi. Mają pojawić się pomosty wchodzące w głąb zbiornika i utwardzone alejki spacerowe wokół Balatonu

Projekt rewitalizacji Balatonu w Sosnowcu

W opisie projektu możemy przeczytać co zakłada „Reaktywacja” Balatonu:

  • Wykonanie alejek spacerowych wokół Balatonu wraz z elementami małej architektury
  • Odtworzenie zegara słonecznego 
  • Stworzenie strefy rekreacyjno – wypoczynkowej 
  • Miejsce zabaw dla dzieci wykonane z materiałów naturalnych wpisujących się w otoczenie
  • Stworzenie przestrzeni wypoczynkowej z leżakami 
  • Budowa podestów drewnianych i pomostów widokowych  wychodzących na jezioro 
  • Docelowo  uruchomienie wypożyczalni sprzętu wodnego, aby mieszkańcy mogli  m.in. popływać kajakiem czy rowerkiem wodnym. 

Na projekt z miejskiego budżetu planowo zostanie przeznaczony milion złotych. Koszt realizacji z pewnością wyniesie więcej, ale jest to pierwszy krok w stronę rewitalizacji zaniedbanego ośrodka wypoczynkowego.

Balaton czeka na zmiany. Uprzedzając - nie chcemy tutaj drugich Stawików. Chcemy przywrócić świetność temu miejscu, aby Sosnowiczanie mogli w spokoju wypoczywać nad brzegiem zbiornika – informował w mediach społecznościowych Mateusz Bochenek.

Ośrodek wypoczynkowy Balaton

W latach 70’ ubiegłego wieku na terenie zbiornika w Sosnowcu Porąbce działał ośrodek rekreacji i wypoczynku. Wtedy z możliwości odpoczynku nad wodą korzystali nie tylko mieszkańcy Sosnowca, ale też mieszkańcy z innych części Zagłębia i Śląska.