Balaton w Sosnowcu odzyska swój dawny blask? Projekt rewitalizacji wygrał głosowanie

2022-10-18 12:38
Balaton w Sosnowcu odzyska swój dawny blask? Projekt rewitalizacji wygrał głosowanie
Autor: Mateusz Bochenek / Facebook

Balaton w Sosnowcu znalazł się wśród zwycięskich projektów kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego w Sosnowcu. Mieszkańcy spośród ogólnomiejskich projektów wybrali: „Balaton: Reaktywacja”. Czy powróci dawne piękno Balatonu w Sosnowcu?

W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy mieli do wykorzystania 6,62 mln zł. 5,62 mln zł przeznaczone zostało na projekty lokalne z podziałem na 17 rejonów. Jeden milion złotych przypisany został do realizacji projektów ogólnomiejskich.

Balaton w Sosnowcu – rewitalizacja

W głosowaniu na projekty ogólnomiejskie wygrał projekt „Balaton: Reaktywacja”. Autorami są Mateusz Bochenek, Halina Zwaniecka i Paweł Pełka. Mieszkańcy na pomysł oddali 4170 głosów.

W ramach projektu odbędą się prace rewitalizacyjne polegające na utworzeniu miejsca wypoczynkowego dla rodzin z dziećmi. Mają pojawić się pomosty wchodzące w głąb zbiornika i utwardzone alejki spacerowe wokół Balatonu

Projekt rewitalizacji Balatonu w Sosnowcu

W opisie projektu możemy przeczytać co zakłada „Reaktywacja” Balatonu:

  • Wykonanie alejek spacerowych wokół Balatonu wraz z elementami małej architektury
  • Odtworzenie zegara słonecznego 
  • Stworzenie strefy rekreacyjno – wypoczynkowej 
  • Miejsce zabaw dla dzieci wykonane z materiałów naturalnych wpisujących się w otoczenie
  • Stworzenie przestrzeni wypoczynkowej z leżakami 
  • Budowa podestów drewnianych i pomostów widokowych  wychodzących na jezioro 
  • Docelowo  uruchomienie wypożyczalni sprzętu wodnego, aby mieszkańcy mogli  m.in. popływać kajakiem czy rowerkiem wodnym. 

Na projekt z miejskiego budżetu planowo zostanie przeznaczony milion złotych. Koszt realizacji z pewnością wyniesie więcej, ale jest to pierwszy krok w stronę rewitalizacji zaniedbanego ośrodka wypoczynkowego.

Balaton czeka na zmiany. Uprzedzając - nie chcemy tutaj drugich Stawików. Chcemy przywrócić świetność temu miejscu, aby Sosnowiczanie mogli w spokoju wypoczywać nad brzegiem zbiornika – informował w mediach społecznościowych Mateusz Bochenek.

Ośrodek wypoczynkowy Balaton

W latach 70’ ubiegłego wieku na terenie zbiornika w Sosnowcu Porąbce działał ośrodek rekreacji i wypoczynku. Wtedy z możliwości odpoczynku nad wodą korzystali nie tylko mieszkańcy Sosnowca, ale też mieszkańcy z innych części Zagłębia i Śląska.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE