Awaria ŚKUP

i

Autor: Sandra Rybińska

Awaria karty ŚKUP zniszczył kasowniki. ZTM liczy na dziurkacze i długopisy

Awaria systemu ŚKUP doprowadziła do tego, że nie działają kasowniki w autobusach i tramwajach. Zakup elektronicznego biletu na przejazd komunikacją miejską w Metropolii jest niemożliwy. Montowane są stare kasowniki - dziurkacze. ZTM poinformował o odległym terminie usunięcia awarii ŚKUP.

Awaria ŚKUP

Wielka awaria systemu ŚKUP nastąpiła w środę rano. Mimo upływu kilkudziesięciu godzin, wciąż nie udało się jej usunąć. ZTM określa awarię SKUP jako rozległą, a to oznacza, że nie działają czytniki kart w autobusach i tramwajach oraz automaty biletowe. Nie można korzystać również z portalu ŚKUP ani Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej na przystankach. Aplikacja Mobilny ŚKUP jest niedostępna.

ZTM informuje, że usunięcie rozległej awarii systemu ŚKUP jest priorytetem, ale przywrócenie działania może zająć kilka dni. Najwcześniej w poniedziałek.

Do czasu usunięcia skutków awarii pasażerowie nie będą mieli dostępu do portalu pasażera. Na przystankach nie działają również tablice SDIP więc należy się sugerować wyłącznie tradycyjnym rozkładem jazdy.

Jak kasować bilety ZTM?

Najważniejsza informacja to ta, że w przypadku, jeśli nie działa system czytników czy kasowniki, pasażerowie nie będą obciążani karami. 

W większości pojazdów działają kasowniki biletów papierowych niezabudowane w czytnikach ŚKUP. Awaria nie wpływa też na działanie aplikacji zewnętrznych, w których można nadal kupować bilety elektroniczne.

Osoby, które posiadają na swoich kartach ŚKUP zakodowane ważne bilety długookresowe (tygodniowe, miesięczne, kwartalne, półroczne, metrobilety), będą mogły podróżować na ich podstawie za okazaniem karty ŚKUP.

Bilety ZTM 

Na czas awarii systemu ŚKUP zawieszeniu ulega możliwość zakupu wszystkich biletów kodowanych oraz kupowanych za pomocą kart ŚKUP.

Do czasu odwołania zawieszone zostają bilety:

  • jednorazowe kodowane na kartach ŚKUP
  • jednorazowe kupowane w czytnikach ŚKUP w pojazdach
  • wieloprzejazdowe
  • bilety w taryfie odległościowej.

Nowy sposób kasowania biletów

Bilety papierowe można kasować:

  1. w tradycyjnych kasownikach w autobusach.
  2. w tramwajach awaryjnie zamontowane zostaną kasowniki starego typu, oznaczające skasowanie biletu poprzez przedziurkowanie go. 

Po jego użyciu konieczne jest dodatkowo oznaczenie przez pasażera długopisem daty i godziny kasowania.

Jeśli w pojeździe nie ma żadnego z tego typu kasowników, pasażer powinien na odwrocie biletu zapisać datę i godzinę rozpoczęcia podróży, co będzie równoznaczne ze skasowaniem biletu - informuje ZTM.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE