Autostrada A4 Kraków-Katowice. Podwyżki nieuniknione. Ile zapłacimy za przejazd?

2020-09-17 10:39 nm
Autostrada A4
Autor: Ralf Lotys/Wikimedia Commons A4 Kraków-Katowice: będą podwyżki za przejazd?

Przejazd autostradą A4 na trasie Kraków-Katowcie będzie droższy. To już pewne. Spółka Stalexport Autostrada Małopolska, która zarządza 60 km odcinkiem, nie zmieniła swojego stanowiska. Od kiedy podwyżki na A4 wejdą w życie? Ile zapłacimy za przejazd? Dowiecie się na krakow.eska.pl.

Autostrada A4 Kraków-Katowice

O podwyżkach na A4 informowaliśmy pod koniec lipca. To właśnie wtedy Spółka Stalexport Autostrada Małopolska wystąpiła do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o zgodę na podniesienie cen.

Sprawa wywołał burzę. Kierowcy mocno sprzeciwiali się tej decyzji, podkreślając, że już obecne opłaty, jak na 60 km odcinek są wysokie. Przypomnijmy, że na ten moment jest to 10 zł na każdym poborze opłat.

Sprzeciw wyrażała także GDDKiA, podkreślając, że podwyżki sprawią, iż więcej osób przerzuci się na drogi w pobliżu autostrady, a to spowoduje na nich większy ruch. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podwyżki zablokować jednak nie może. Wszystko odbywa się bowiem w zgodzie z zapisami umowy koncesyjnej.

Podwyżki na A4 Kraków-Katowice

Stalexport zdania jednak nie zmienia. Podwyżki będą i to już od 1 października 2020. Ile zapłacimy za przejazd?

Zmiany w opłatach dotyczą pojazdów kategorii pierwszej, czyli samochodów o dwóch osiach. Opłata wzrośnie z 10 do 12 zł na każdym poborze. Kierowcy zamiast 20 zł zapłacą więc 24 zł za 60 km odcinek

Motocyklistom przysługiwać będzie bonifikata w wysokości 6 zł, zapłacą więc 6 zł na każdej bramce.

Rabaty otrzymają ci, którzy korzystają z płatności automatycznych. Ci zapłacą 8 zł na każdej bramce.

Przejazd samochodem osobowym z aplikacjami Autopay bądź SkyCash albo z urządzeniem pokładowym A4Go będzie tańszy o 4 zł na każdej bramce - czytamy w komunikacie spółki Stalexport Autostrada Małopolska.

Dodatkowo kierowcy samochodów osobowych korzystający z elektronicznego poboru opłat A4Go w formule prepaid do 30 września br. mogą zakupić impulsy na przejazdy autostradą A4 Katowice-Kraków w cenie 7 zł, którymi będą mogli opłacać przejazdy przez kolejne dwa lata.

ESKA XD #001

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.