Autostrada A1 zablokowana. Kierowcy wyszli na trasę po pożarze samochodu

Autostrada A1 została całkowicie zablokowana na wysokości Czerwionki Leszczyn. Przed południem w poniedziałek doszło do pożaru samochodu osobowego, przewożącego akumulatory. Kierowcy samochodów wyszli na jezdnię.

Autostrada A1: pożar samochodu

Do pożaru samochodu dostawczego doszło na autostradzie A1 na wysokości Czerwionki Leszczyn. Trasa  Gliwice - Gorzyczki została zablokowana na kilka godzin. Samochód dostawczy stanął w ogniu, gdy zapaliły się akumulatory, które przewoził. 

Jak informuje Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, autostrada A1 w kierunku Gorzyczek została ponownie zamknięta po ugaszeniu pożaru. Tym razem ma to związek z prawdopodobnym skażeniem terenu, bo z akumulatorów zaczął wyciekać żrący kwas. Utrudnienia na A1 trwały do godz. 15.

- Z akumulatorów wylewają się substancje szkodliwe - informują policjanci katowickiej KWP. - Ruch przekierowany będzie na węzeł Dębieńsko.

Utrudnienia na autostradzie A1

Pożar dostawczego samochodu spowodował ogromne utrudnienia w ruchu na autostradzie A1. Na szczęście nikomu nic się nie stało. 

- Jadący samochodem zdążyli go opuścić zanim ogień zdążył objąć cały pojazd i ładunek - informuje dyżurny komisariatu policji autostradowej.

Kierowcy na autostradzie A1 wyszli na trasę

Kierowcy na autostradzie A1 prawidłowo utworzyli korytarz życia, aby samochody straży pożarnej mogły szybko dojechać w miejsce pożaru samochodu dostawczego. Niestety wielu z nich postanowiło wyjść ze swoich samochodów. Czy można się im dziwić? Dzisiaj na Śląsku pogoda jest wyjątkowo upalna. Temperatura w rozgrzanych samochodach sięgać może nawet 50 st. C.

- Rozumiemy, że jest upał. Ale z drugiej strony bardzo prosimy, aby nie piknikować na autostradzie. Mimo korka to nadal jest trasa, po której nie wolno chodzić. Należy zjechać ze środkowego pasa i to się chwali, ale z całą pewnością nie wolno urządzać sobie spacerów - mówią strażacy.

Jak zachować się na autostradzie? Czy wolno wyjść z samochodu?

Przepisy jasno precyzują, że wyjście z samochodu na autostradę jest możliwe. Jednak możliwe jest to wtedy, gdy na przykład nasze auto uległo awarii. Wówczas musimy zjechać na prawy boczny pas awaryjny, ustawić trójkąt ostrzegawczy i jak najszybciej powiadomić służby.

W sytuacji takiej jak wypadek na autostradzie, możemy się zatrzymać, ale jak najszybciej opuścić samochód i przejść poza barierki energochłonne.

Oto najprostsza instrukcja:

Zjedź od razu na pas awaryjny. Nie stawaj nigdy przy lewej krawędzi drogi! Załóż kamizelkę odblaskową, wystaw trójkąt ostrzegawczy w odległości 100 metrów od pojazdu i wezwij pomoc. W miarę możliwości wraz z pasażerami wyjdź z auta prawymi drzwiami i natychmiast przejdźcie za barierki.

Zabronione są spacery po jezdni.