Autostrada A1 zablokowana. Kierowcy wyszli na trasę po pożarze samochodu

2022-08-15 15:22

Autostrada A1 została całkowicie zablokowana na wysokości Czerwionki Leszczyn. Przed południem w poniedziałek doszło do pożaru samochodu osobowego, przewożącego akumulatory. Kierowcy samochodów wyszli na jezdnię.

Autostrada A1: pożar samochodu

Do pożaru samochodu dostawczego doszło na autostradzie A1 na wysokości Czerwionki Leszczyn. Trasa  Gliwice - Gorzyczki została zablokowana na kilka godzin. Samochód dostawczy stanął w ogniu, gdy zapaliły się akumulatory, które przewoził. 

Jak informuje Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, autostrada A1 w kierunku Gorzyczek została ponownie zamknięta po ugaszeniu pożaru. Tym razem ma to związek z prawdopodobnym skażeniem terenu, bo z akumulatorów zaczął wyciekać żrący kwas. Utrudnienia na A1 trwały do godz. 15.

- Z akumulatorów wylewają się substancje szkodliwe - informują policjanci katowickiej KWP. - Ruch przekierowany będzie na węzeł Dębieńsko.

Utrudnienia na autostradzie A1

Pożar dostawczego samochodu spowodował ogromne utrudnienia w ruchu na autostradzie A1. Na szczęście nikomu nic się nie stało. 

- Jadący samochodem zdążyli go opuścić zanim ogień zdążył objąć cały pojazd i ładunek - informuje dyżurny komisariatu policji autostradowej.

Kierowcy na autostradzie A1 wyszli na trasę

Kierowcy na autostradzie A1 prawidłowo utworzyli korytarz życia, aby samochody straży pożarnej mogły szybko dojechać w miejsce pożaru samochodu dostawczego. Niestety wielu z nich postanowiło wyjść ze swoich samochodów. Czy można się im dziwić? Dzisiaj na Śląsku pogoda jest wyjątkowo upalna. Temperatura w rozgrzanych samochodach sięgać może nawet 50 st. C.

- Rozumiemy, że jest upał. Ale z drugiej strony bardzo prosimy, aby nie piknikować na autostradzie. Mimo korka to nadal jest trasa, po której nie wolno chodzić. Należy zjechać ze środkowego pasa i to się chwali, ale z całą pewnością nie wolno urządzać sobie spacerów - mówią strażacy.

Jak zachować się na autostradzie? Czy wolno wyjść z samochodu?

Przepisy jasno precyzują, że wyjście z samochodu na autostradę jest możliwe. Jednak możliwe jest to wtedy, gdy na przykład nasze auto uległo awarii. Wówczas musimy zjechać na prawy boczny pas awaryjny, ustawić trójkąt ostrzegawczy i jak najszybciej powiadomić służby.

W sytuacji takiej jak wypadek na autostradzie, możemy się zatrzymać, ale jak najszybciej opuścić samochód i przejść poza barierki energochłonne.

Oto najprostsza instrukcja:

Zjedź od razu na pas awaryjny. Nie stawaj nigdy przy lewej krawędzi drogi! Załóż kamizelkę odblaskową, wystaw trójkąt ostrzegawczy w odległości 100 metrów od pojazdu i wezwij pomoc. W miarę możliwości wraz z pasażerami wyjdź z auta prawymi drzwiami i natychmiast przejdźcie za barierki.

Zabronione są spacery po jezdni.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE