Automatyczny parking w Katowicach gotowy. Kiedy zostanie oddany do użytku?

i

Autor: Facebook/Katowickie Inwestycje

Czas na odbiory techniczne

Automatyczny parking w Katowicach gotowy. Kiedy zostanie oddany do użytku?

Pierwszy automatyczny parking w Polsce jest już gotowy. Inwestycja realizowana w Katowicach (na Tylnej Mariackiej) dobiegła końca. Teraz czas na odbiory techniczne. Wszystko na to wskazuje, że latem zostanie parking oddany do użytku dla kierowców.

Automatyczny parking w Katowicach gotowy

W Katowicach - na ul. Tylnej Mariackiej - powstał pierwszy publiczny parking automatyczny w Polsce.

- Miło nam poinformować, że wykonawca zgłosił zakończenie robót budowlanych na ul. Tylnej Mariackiej. Tym samym rozpoczyna się ostatni etap inwestycji o wartości niemal 23 mln zł - czytamy w komunikacie udostępnionym przez Katowickie Inwestycje. 

Teraz przyszła więc pora na procedurę odbiorowa. W związku z tym, że jest to pierwsza taka inwestycja publiczna w naszym kraju, to procesy związane z weryfikacją będą stosunkowo długie. 

- W odbiory będą zaangażowani między innymi przedstawiciele przyszłego użytkownika, Urzędu Dozoru Technicznego, nadzoru inwestorskiego, inwestor, a finalnie nadzór budowlany - zapowiadają Katowickie Inwestycje w poście w mediach społecznościowych.

Zobacz zdjęcia

Przypomnijmy, że automatyczny parking składa się z dwóch zespołów - większego z 12 maszynami oraz mniejszego, zbudowanego z 8 maszyn. Łącznie zmieści się tu 240 pojazdów. 

Choć parking jest samoobsługowy, to kierowcy nie zostaną pozostawieni sami sobie. Na każdym panelu obsługi i kasie płatniczej zainstalowano tzw. intercomy, dzięki którym będzie można połączyć się z pracownikami odpowiedzialnymi za zdalną obsługę i udzielanie pomocy w tym zakresie. 

Proces parkowania nie będzie trudny. Można go będzie porównać do korzystania z myjni automatycznej, gdzie urządzenia sygnalizują nam poprawne umieszczenie pojazdu. - Kierowca, który będzie chciał skorzystać z parkingu na ul. Tylnej Mariackiej, musi wjechać na specjalną platformę, a następnie opuścić pojazd i na ekranie sterowania potwierdzić, że samochód jest gotowy do podniesienia. Maszyna już w sposób zupełnie zautomatyzowany przeniesie go na wyższy poziom. Odbiór samochodu wygląda analogicznie – po uiszczeniu opłaty maszyna automatycznie sprowadzi platformę, na której pozostawiony został samochód, do poziomu umożliwiającego odbiór pojazdu przez kierowcę - przypomina katowicki magistrat. 

Oddanie parkingu do użytku mieszkańców jest planowany na początku trzeciego kwartału tego roku, czyli w wakacje. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE