Augustyn Dyrda

i

Autor: fot. z archiwum Augustyna Dyrdy / Muzeum Miejskie Tychy Augustyn Dyrda w swojej pracowni z modelem rzeźby górnika – darem dla miasta Halle Neustadt, 1989 r.

Augustyn Dyrda nie żyje. Jeden z najważniejszych tyskich artystów miał 96 lat

Muzeum Miejskie w Tychach poinformowało o śmierci Augustyna Dyrdy, wybitnego rzeźbiarza i jednego z najważniejszych artystów w historii Tychów. Odszedł w wieku 96 lat.

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość, że dziś, w piątek, 3 lutego 2023 roku, w wieku 96 lat, odszedł Augustyn Dyrda – wybitny rzeźbiarz, jeden z najważniejszych artystów w historii miasta Tychy, z którego talentem tyszanie i tyszanki mogą obcować w przestrzeni miejskiej – napisali pracownicy Muzeum Miejskiego w Tychach. Augustyn Dyrda urodził się 4 lipca 1926 roku w Wyrach koło Tychów. Ukończył bielską Szkołę Malarstwa, Rzeźby i Grafiki (przemianowaną w 1947 roku na Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Juliana Fałata w Bielsku-Białej).

W latach 1948–1954 studiował na Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Uczęszczał do pracowni prof. Xawerego Dunikowskiego (był jego ostatnim żyjącym uczniem). Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1954 roku. Brał udział w licznych wystawach okręgowych, ogólnopolskich i zagranicznych. Był laureatem licznych nagród i wyróżnień w konkursach, m.in. organizowanych przez Zarząd ZPAP Okręg Katowice. Mieszkał i pracował w Tychach.

Augustyn Dyrda – dorobek artystyczny

ak informuje Muzeum Miejskie w Tychach w jego dorobku znajdują się liczne realizacje pomnikowe, rzeźby plenerowe, portrety, tablice pamiątkowe, małe formy rzeźbiarskie i medale. Twórca płaskorzeźby przedstawiającej górnika i dziewczynę na osiedlu A (1955), rzeźby plenerowej „Chłopcy z gęsią” (1957), pomnika Powstańca Śląskiego (1958), rzeźby oszczepniczki na osiedlu A (1958 – niezachowana), plenerowej grupy rzeźbiarskiej „Niedźwiadki” (1962), pomnika Walki i Pracy (1975), rzeźby plenerowej–fontanny „Karolinka” (1984), tablicy upamiętniającej Augusta Kissa (2003), popiersia generała Stefana Grota–Roweckiego (2004), rekonstrukcji rzeźby powstańca z przedwojennego pomnika na placu Wolności (2007), rzeźby plenerowej „Stary Alojz” (2007). Poza Tychami zrealizował m.in.: pomnik Bohaterom Czerwonych Sztandarów w Dąbrowie Górniczej, pomnik Arki Bożka w Raciborzu.