Armia czeka na chętnych. W Mysłowicach rozpoczęły się Wojskowe Targi Służby i Pracy

2023-03-17 11:21
Wojskowe Targi Służby i Pracy
Autor: Katarzyna Ziółkowska-Dąbek Wojskowe Targi Służby i Pracy

W Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach stanęły czołgi, wyrzutnie rakietowe i moździerze, a żołnierze wojsk lądowych, sił powietrznych, wojsk specjalnych czy marynarki wojennej tłumaczą z czym wiąże się służba w ich jednostkach.

Podczas dwudniowej imprezy będzie okazja, by porozmawiać z polskimi żołnierzami, obejrzeć ich sprzęt i być może samemu zapisać się do wojska.

- Spotkaliśmy się tutaj pokazując przede wszystkim wszystkie uczelnie wojskowe z naszego kraju. Chcemy pokazać młodym uczniom szkół średnich i nawet podstawowych co może ich spotkać w szkołach o profilu wojskowym. Dodatkowo mamy tutaj pokazane przez jednostki wojskowe z każdego rodzaju sił zbrojnych wyposażenie. Obywatele, którzy przyjdą na te targi będą mogli zapoznać się z tym sprzętem, zobaczyć, dotknąć go, zapytać żołnierzy, którzy służą w tych jednostkach jak ten sprzęt działa, do czego służy, jak się go wykorzystuje na polu walki - powiedział nam szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tychach podpułkownik Piotr Janosz

Wojskowe Targi Służby i Pracy w Mysłowicach potrwają dziś do godziny 18.00. Jutro będzie można je odwiedzić w godzinach od 9.00 do 18.00.

Podczas Targów dostępne będą punkty rekrutacyjne obsługiwane przez wojskowe centra rekrutacji. Przedstawiciele WCR nie tylko udzielą szczegółowych informacji czy odpowiedzą na pytania i wątpliwości, ale również – na życzenie – przedstawią spersonalizowaną ścieżkę kariery opartą o dotychczasowe wykształcenie, doświadczenie zawodowe i oczekiwania wynikające z indywidualnych zainteresowań. Zdecydowani będą mogli na miejscu wypełnić wniosek o powołanie do służby. Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji przedstawi także szkolenia realizowane w ramach projektów MON w klasach wojskowych czy szkolenia ochotniczego dla studentów w programie Legia Akademicka.

Osoby, które myślą o konkretnych formacjach będą mogły bezpośrednio spotkać się i porozmawiać z żołnierzami, ponieważ podczas targów wystawiać się będą m.in. Dowództwo Generalne RSZ, Dowództwo Garnizonu Warszawa, Wojska Obrony Terytorialnej, Wojska Obrony Cyberprzestrzeni, Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych, Żandarmeria Wojskowa, Wojskowa Służba Zdrowia. Swoją ofertę przedstawią również wszystkie uczelnie wojskowe w Polsce.

Program targów wzbogacą liczne atrakcje, które tak bardzo cieszą miłośników wojskowości. Zaplanowano prezentacje nowoczesnego sprzętu m.in. czołg Leopard 2A5, wyrzutnia rakietowa WR-40 LANGUSTA, moździerz samobieżny 120 mm RAK, kołowy transporter opancerzony ROSOMAK, samochód opancerzony M-ATV, pojazd wojsk aeromobilnych AREO oraz wyposażenie indywidualne żołnierzy. Ponadto zaplanowano pokazy grupy poszukiwawczo-ratowniczej K-9, medycyny pola walki oraz zostanie rozwinięta ścieżka saperska. Swoje wyposażenie zaprezentują również przedstawiciele Żandarmerii Wojskowej.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE