Akcja Movember. Zrób to dla jaj! Bezpłatne badania profilaktyczne dla mężczyzn

i

Autor: Akcja Movember

Akcja Movember. Zrób to dla jaj! Bezpłatne badania profilaktyczne dla mężczyzn

2019-11-09 8:34

Movember Polska zachęca panów do bezpłatnych badań profilaktycznych. To już 6.edycja kampanii, w której mężczyźni mogą za darmo zrobić USG jąder oraz badanie PSA, czyli markera nowotworowego prostaty. Panowie z Gliwic i okolic mogli takie badania zrobić w centrum handlowym Forum 9 listopada w godzinach od 9 do 21. Następnie akcja rusza dalej w Polskę.

Akcja Movember. Zrób to dla jaj!

Rozpoczęła się coroczna, kolejna już kampania prozdrowotna Movember Polska. W ramach akcji w ostatnią sobotę, 9 listopada w Centrum Handlowym Forum, w godzinach 10:00-14:00 oraz 14:30-19:00, odbyły się bezpłatne badania przesiewowe dla mężczyzn. Zainteresowanie akcją profilaktyczną było ogromne. Teraz Movember Polska jedzie dalej w Polskę, gdzie zaplanowano kolejne bezpłatne badania dla panów

Słynna już akcja Movember Polska 2019 potrwa do połowy grudnia i obejmie swoim zasięgiem 8 polskich miast. Podczas spotkań w całej Polsce zorganizowane zostaną darmowe badania poziomu PSA, czyli markera nowotworowego prostaty oraz USG jąder. Organizatorzy akcji przekonują, że to doskonała okazja do przełamania obaw, ale też wsparcia rozmów na tak istotne tematy jak choroby nowotworowe i profilaktyka zdrowotna. 

- Od samego początku robimy Movember po swojemu, koncentrując się na niecodziennej komunikacji i realizacji badań. Pokazujemy, że raka nie warto się bać. Warto za to się badać, żeby zadbać o swoje zdrowie - mówi Jakub Kajdaniuk z Fundacji Kapitan Światełko, organizator akcji Movember w Polsce

Movember. Zapuszczają wąsy w trosce o zdrowie

Symbolem akcji Movember są wąsy, które mężczyźni wspierający cele akcji zapuszczają na przełomie października i listopada. W tę międzynarodową kampanię zaangażowało się wielu sławnych aktorów, sportowców czy polityków. Wąsaci mężczyźni zwracają uwagę na konieczność regularnych badań profilaktycznych. A wąsy stały się pretekstem i motywem prowokującym trudne rozmowy.

Slang młodzieżowy. Sprawdź, czy zrozumiesz nastolatka!

Pytanie 1 z 20
Na początek jak zwykle coś łatwego. Coś jest "sztosik", czyli..

- Z raportu przeprowadzonego przez Nationale-Nederlanden wynika, iż jedynie połowa Polaków podchodzi do badań, mających na celu wcześniejsze wykrycie chorób. I, co niestety jest dużym wyzwaniem, wciąż chętniej decydują się na nie nadal kobiety. Dlatego po raz kolejny wspieramy tę wyjątkową akcję skierowaną bezpośrednio do mężczyzn – mówi Marta Pokutycka-Mądrala, rzecznik prasowy Nationale-Nederlanden, partnera akcji.

Movember to akcja, która co roku łączy tysiące ludzi, propaguje dyskusje na tematy zdrowotne, a swoimi niesztampowymi przekazami dociera do nawet największych sceptyków. W tej odsłonie polskiej akcji ma zostać przebadanych aż 3 tysiące mężczyzn. Daje to szansę na wcześniejsze wykrycie chorób i zastosowanie skutecznego leczenia.

Movember Polska. Harmonogram badań

Punkty badań kontrolnych dostępne będą aż w 8 miastach Polski. Wizyta nie wymaga wcześniejszych przygotowań i zapisów. Gdzie można zrobić badania?

  • 9 XI - Gliwice, CH Forum;
  • 15 - 16 XI - Poznań, Międzynarodowe Targi Poznańskie;
  • 23 XI - Warszawa, Plac Unii Lubelskiej;
  • 24 XI - Katowice, Galeria Katowicka;
  • 30 XI - Lublin, Vivo!;
  • 14 - 15 XII - Warszawa, Mustache Yard Sale.

O akcji:

W 2014 roku dzięki Fundacji Kapitan Światełko po raz pierwszy zorganizowano edukacyjne spotkania w Polsce, a w 2015 roku Movember Polska był już serią spotkań i prelekcji. Oczywiście był to także sezon zapuszczania wąsów dla blisko miliona osób w całym kraju, które angażowały się w kampanię w największych miastach w Polsce oraz na portalach społecznościowych.
W 2016 roku zostały, po raz pierwszy w historii Movember na świecie, zorganizowane bezpłatne badania USG dla mężczyzn w całym kraju. Do tej pory w ramach kampanii Movember Polska przebadano ponad 3000 mężczyzn wykrywając 40 przypadków zmian nowotworowych.

Movember na świecie
Movember narodził się w 2003 roku, kiedy w Australii grupa znajomych założyła się o to, któremu uda się wyhodować największy wąs w ciągu 30 dni listopada. Okazało się wówczas, że wąs ma ogromną siłę do prowokowania dyskusji – na temat męskiego zdrowia. Od 15 lat na całym świecie mężczyźni w różnym wieku zapuszczają w listopadzie wąsy, by zachęcać innych do rozmów na ważne, lecz rzadko poruszane tematy. Najważniejszymi z nich są zawsze nowotwory jąder i prostaty, na temat których wiedza nadal pozostaje niewielka.