2 grudnia rusza kolejna odsłona akcji "Skonsultuj z Farmaceutą”. Tym razem w internecie

2020-11-30 14:00 Katarzyna Ziółkowska-Dąbek
Akcja Skonsultuj z farmaceutą
Autor: pixabay.com Akcja "Skonsultuj z farmaceutą"

Z powodu pandemii pacjenci narzekają na utrudniony dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu. Z pomocą przychodzi Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji Oddział Sosnowiec. W ramach akcji "Skonsultuj z farmaceutą", która potrwa od 2 do 6 grudnia będzie można za pośrednictwem internetu dowiedzieć się wielu rzeczy o swoim zdrowiu.

Co roku jesienią w centrach handlowych odbywała się akcja edukacyjno-profilaktyczna „Skonsultuj z Farmaceutą”. Podczas niej studenci farmacji wykonywali mieszkańcom podstawowe badania medyczne. Mierzyli ciśnienie, czy robili pomiary stężenia glukozy we krwi. W tym roku ze względu na pandemię cała akcja przenosi się do internetu.

W ramach akcji przewidziane jest wiele aktywności:

- publikacja cyklu infografik edukacyjnych,- filmiki edukacyjne,- artykuły na blogu PTSF z najważniejszymi informacjami na temat chorób objętych akcją,- webinarium związane z tematem cukrzycy,- webinarium związane z tematem nadciśnienia tętniczego,- webinarium związane z tematem POChP,- Q&A z magistrem farmacji,- konkurs.

Cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i przewlekła obturacyjna choroba płuc. Trzy różne jednostki chorobowe, jednak czy coś je łączy?

Pomimo różnic z pewnością można wskazać kilka cech wspólnych - zachorowalność na te schorzenia wśród społeczeństwa systematycznie rośnie, dotyczą ludzi we wszystkich grupach wiekowych, a nieleczone niezmiennie pozostaje jednymi z najważniejszych czynników ryzyka przedwczesnej śmierci.

Eksperci alarmują, że osoby z przewlekłymi chorobami min. nadciśnieniem tętniczym w czasie pandemii przerywają leczenie. Przekonują również, że kontrola ciśnienia tętniczego krwi jest obecnie szczególnie ważna, gdyż nadciśnienie sprzyja chorobom, które zwiększają ryzyko powikłań COVID-19 oraz zgonu.

Na ul. Grunwaldzkiej w Rzeszowie ruszyły prace archeologiczne. Czego szukają pod ziemią?