Maciej Drabio

i

Autor: Maciej Drabio

Zdrowie i bezpieczeństwo siedlczan kosztem zadłużenia budżetu?

2020-03-27 11:20

Na jednym z portali społecznościowych powstała grupa, w której są ludzi chcący wspierać miasto pomysłami i działaniami odnośnie walki z COVID – 19. Tam też pojawiają się informacje o istotnych potrzebach placówek medycznych. Jeden z ostatnich wpisów informuje o bardzo trudnej sytuacji oddziału zakaźnego, z którego dochodzą bardzo dobre wiadomości o prawdopodobnym wyleczeniu pacjentki z koronawirusa.

Kontakt członkami grupy nawiązał jeden z siedleckich radnych. Maciej Drabio zebrał wszystkie uwagi, pomysły i prośby. Podczas ostatniej sesji rady miasta przedstawił je radnym i prezydentowi.

Okazuje się, że ludzie są zatroskani o służbę zdrowia, o jej funkcjonowanie w przypadku gdy tych zarażeń będzie coraz więcej. Dlatego będę z determinacją zabiegał o zabezpieczenie potrzebnych środków ochronnych (masek, ubrań ochronnych itd.), ale także o pomoc w zaopiekowaniu się dziećmi samotnie wychowujących je lekarzy czy pielęgniarek. Bo wiadomo, że na dyżurach będą długo. Być może zostaną zakażeni – mówi Maciej Drabio.


Jego zdaniem każdy pracownik służby zdrowia powinien przechodzić cykliczne badania pod kątem koronawirusa. Jeżeli jest chory należy pomóc mu w jak najszybszym powrocie do pracy.


Nie wiadomo ile potrwa epidemia. Dlatego potrzebujemy służby zdrowia jak nigdy. Dlatego trzeba im pomagać wszelkimi sposobami. Ta pomoc może też przebiegać min w taki sposób, że każdy mieszkaniec idący do sklepu powinien mieć maskę i rękawiczki. Nie zgadzam się z tym, że maski są potrzebne tylko chorym. W innych krajach maski noszą także zdrowi. To w jakiś sposób pomaga. W Milanówku maski zostały kupione dla wszystkich mieszkańców tego miasteczka. Zróbmy to i my. I nie powinno być tłumaczenia, że jest ciężka sytuacja w budżecie. To jest stan nadzwyczajny i jeżeli trzeba będzie zadłużyć budżet, zadłużmy go. Wydajmy te pieniądze, żeby ratować mieszkańców i ratować lokalny biznes – mówi Maciej Drabio.


O potrzebie ratowania lokalnego biznesu radny mówił na poprzedzających sesję komisjach.

Dochód miasta to jest PIT, CIT i naszym priorytetem równorzędnym ze sprawami zdrowia musi być ochrona lokalnego biznesu. Miejsca pracy. Możemy zrobić to min. zwalniając z czynszu przedsiębiorców, którzy zawiesili działalność gospodarczą a prowadzili ją w lokalach gminy. Zawieśmy też podatki lokalne dla przedsiębiorców, których dotknęły negatywne następstwa epidemii. Zmobilizujmy wspólnoty mieszkaniowe do dezynfekcji klatek, wind – wlicza radny.


Im większa prewencja tym bardziej bezboleśnie przez to przejdziemy – podsumowuje.