„Z głową w obłokach. 250 lat Ratusza pod Jackiem” – nowa wystawa w Muzeum Regionalnym w Siedlcach

i

Autor: fot. Muzeum Regionalne w Siedlcach, Monika Półbratek

„Z głową w obłokach. 250 lat Ratusza pod Jackiem” – nowa wystawa w Muzeum Regionalnym w Siedlcach

2023-02-02 15:55

W tym roku mija 250 lat od kiedy Ratusz „pod Jackiem” został oddany do użytku z inicjatywy ówczesnych właścicieli rodziny Czartoryskich. Z tej okazji, od piątku 3 lutego do 11 czerwca 2023 roku w Muzeum Regionalnym w Siedlcach będzie można oglądać nową wystawę czasową „Z głową w obłokach. 250 lat Ratusza pod Jackiem”. Warto ją zobaczyć, tym bardziej że nie zabraknie tam elementów multimedialnych!

Historia siedleckiego Ratusza w pigułce

Wystawa jubileuszowa pt. „Z głową w obłokach. 250 lat Ratusza pod Jackiem” poświęcona została jednemu z najbardziej rozpoznawalnych zabytków XVIII-wiecznej architektury Siedlec. Ratusz „pod Jackiem”, który został wybudowany z inicjatywy książęcej rodziny Czartoryskich, był oddany do użytku w 1773 r. Ekspozycja ukazuje wizerunek ratusza i to jak zmieniał się on w ciągu ostatnich 250 lat. Obecna siedziba Muzeum Regionalnego w Siedlcach przez ten czas zachwycała, niszczała, wielokrotnie ulegała pożarom, była odbudowywana i remontowana.

– Na wystawie pokażemy wiele przedstawień ratusza wykonanych w różnych technikach malarskich, od najstarszych z początku XIX wieku po fotografie wykonane współcześnie przez amatorów, jak i zawodowych fotografów. Kalendarium opracowano na podstawie archiwalnych dokumentów z XVIII i XIX wieku. Uzupełniła je dokumentacja techniczna, informacje prasowe, fragmenty pamiętników oraz publikacje naukowe – mówi Krzysztof Chaberski, wicedyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach.

O Ratuszu „pod Jackiem” humorystycznie i nie tylko

Od ponad 30 lat satyryczne przedstawienia „Jacka” autorstwa Mirosława Andrzejewskiego (Zbirka) świetnie ukazują jego symbolikę i więź z mieszkańcami Siedlec. Na wystawie prezentowane są również oryginalne pamiątki z zabytkowego ratusza.

– Wśród nich są m.in. ozdobny kafel wieńczący piec, tarcza zegara, projekty architektoniczne wnętrz oraz przedstawienia figury „Jacka” w różnych formach użytkowych, m.in. nagrody „Złoty Jacek”, medale, plakiety a także lokalne numizmaty o nominałach 4 i 40 jacków. Ratusz jest najpopularniejszym motywem umieszczanym na siedleckich pocztówkach od początku XX wieku do dnia dzisiejszego. Będzie można zaobserwować jak zmieniała się ich forma w ciągu wielu lat, podczas gdy sam ratusz z posągiem „Jacka” pozostawał niezmiennie wiodącym tematem – mówi Agnieszka Hyckowska, kuratorka wystawy.

Elementy multimedialne

Oprócz elementów typowo historycznych, na wystawie nie mogło zabraknąć tych bardziej nowoczesnych. Zwiedzający będą więc mogli korzystać z audiowizualnych elementów multimedialnych.

Wyjątkową atrakcją ekspozycji jest animacja 3D osiemnastowiecznego ratusza wraz z jego otoczeniem. Unikatowa makieta przenosi zwiedzających do miasteczka z początku XIX wieku. Jej niezwykłość polega na odtworzeniu układu urbanistycznego Siedlec, pierwszych budynków murowanych: ratusza, pałacu, kościoła pw. św. Stanisława, plebanii, bramy-dzwonnicy, domów zajezdnych, a także typowej dawnej drewnianej zabudowy – mówi Mariusz Krasuski, kurator wystawy. Jak dodaje, autor animacji włożył w nią ogrom pracy: – Stworzył ją Wojciech Florczykiewicz, który wykonał pracę, jaką zwykle wykonuje duże studio graficzne. Wyjątkowa prezentacja będzie prezentowana na dużym, 75-calowym telewizorze. Na nas cały czas robi wielkie wrażenie i mam nadzieję że podobnie będą ją odbierali zwiedzający.

Wernisaż ekspozycji odbędzie się w piątek, 3 lutego o godz. 18.00 w Muzeum Regionalnym w Siedlcach. Wystawę będzie można oglądać do 11 czerwca 2023 roku.

„Z głową w obłokach. 250 lat Ratusza pod Jackiem” – nowa wystawa w Muzeum Regionalnym w Siedlcach

i

Autor: fot. Muzeum Regionalne w Siedlcach
Sonda
Czy często odwiedzasz muzea i galerie sztuki?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE