Wystawa roślin ze szczyptą folkloru. XIV Wiosna na polu i w ogrodzie w Siedlcach

i

Autor: fot. Monika Półbratek

Wystawa roślin ze szczyptą folkloru. XIV „Wiosna na polu i w ogrodzie" w Siedlcach [FOTO, AUDIO]

2022-04-24 19:25

Już po raz 14. odbyła się w Siedlcach impreza organizowana przez siedlecki oddział Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego – "Wiosna na polu i w ogrodzie". Wyjątkowo słoneczna pogoda przyciągnęła tłum zwiedzających, zainteresowanych występami kapel i artystów ludowych, a także zakupem produktów regionalnych oraz sadzonek roślin. Zadowoleni byli zarówno klienci, jak i wystawcy.

POSŁUCHAJ krótkiej relacji z wydarzenia "Wiosna na polu i w ogrodzie" w Siedlcach w 2022 roku:

– Sprzedajemy drzewka oraz krzewy owocowe i ozdobne. Największą popularnością cieszą się borówki amerykańskie, tradycyjnie w Siedlcach. Jesteśmy do tego przygotowani, mamy je w większych pięciolitrowych i w mniejszych trzylitrowych pojemnikach, a także w różnych odmianach. Mieliśmy przerwę, ze względu na pandemię, bodajże dwu- czy trzyletnią. Ale gdy były te imprezy organizowane wcześniej, na każdej cyklicznie byliśmy. W tym roku sądziliśmy, że będzie być może mniejsze zainteresowanie ze względu na obecną sytuację, ale jesteśmy mile zaskoczeni frekwencją. Było mnóstwo ludzi i jesteśmy bardzo zadowoleni – mówi Robert Morzy, który razem z żoną prowadzi gospodarstwo szkółkarskie w Siemiatyczach, a siedlecką imprezę „Wiosna na polu i w ogrodzie” odwiedza od lat.

Oprócz obejrzenia wystawy sadzonek kwiatów, krzewów i drzew, a także produktów rękodzielniczych i wyrobów regionalnych, podczas wydarzenia można było również skorzystać z porad fizjoterapeuty oraz posłuchać występów zespołów i artystów ludowych. m.in. Janka Muzykanta z Podlasia – pana Mieczysława Borkowskiego. Nie zabrakło także stoisk Kół Gospodyń Wiejskich z regionu.

– Nasze stoisko na jarmarku cieszy się bardzo dużym powodzeniem i jesteśmy z tego bardzo zadowoleni. Mamy tutaj pełny asortyment, począwszy od kawy, herbaty, przez smażone na bieżąco racuchy, po pierogi z soczewicą lub kaszą gryczaną i pieczarkami, zestawy ciast, soki tłoczone na zimno, jabłka czy ćwikłę… – wymienia Danuta Sawicka z Koła Gospodyń Wiejskich w Ostromęczynie Kolonii, w powiecie łosickim.

– Jako KGW staramy się propagować kulturę wiejską, taką tradycyjną w sensie pokarmowym, czyli dania dawne i dojrzałe. I staramy się, żeby wieś była zauważalna. Bo wydaje mi się, że ludzie z miasta nie doceniają nas jako mieszkańców wsi. Impreza jest bardzo fajna (…) Warto, żeby młodzi ludzie interesowali się folklorem, działalnością społeczną, charytatywną, i żeby wchodzili w te tematy typowo ludowe – dodaje Waldemar Bielak, członek Koła Gospodyń Wiejskich w Ostromęczynie Kolonii.

Organizatorem „Wiosny na polu i w ogrodzie”, która odbyła się w Siedlcach już po raz 14., był siedlecki oddział Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Sonda
Jak wybierasz rośliny do swojego ogrodu?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE