Wnętrze zabytkowej Kaplicy Ogińskich w Siedlcach czeka renowacja

i

Autor: fot. Monika Półbratek

Wnętrze zabytkowej Kaplicy Ogińskich w Siedlcach czeka renowacja [FOTO]

2022-10-26 7:51

Zabytkową Kaplicę pw. Świętej Trójcy w Siedlcach, popularnie zwaną Kaplicą Ogińskich, czeka renowacja. Odnowione zostanie jej wnętrze. Na realizację inwestycji parafia pw. św. Stanisława w Siedlcach otrzymała wysokie dofinansowanie z budżetu województwa mazowieckiego.

– Czytałam ostatnio w gazecie, że to miejsce jest wciąż nieco zaniedbane. Ale przekazujemy 120 tys. zł właśnie na renowację Kaplicy Ogińskich, więc myślę że taki mały kroczek do przodu został już zrobiony – mówi Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.

W ramach inwestycji zostanie wyremontowane wnętrze Kaplicy pw. Św. Trójcy, a także otaczający ją parkan. W przyszłości potrzebne będą też dalsze prace. Proboszcz parafii pw. św. Stanisława w Siedlcach zapowiada, że będzie się starał o kolejne dotacje, by zabytek odzyskał dawną świetność.

– Kaplica została już zrewitalizowana z zewnątrz. Wcześniej była w stanie dość zniszczonym. Teraz ten projekt będzie w części spożytkowany na uratowanie wnętrza kaplicy. Jego częścią są też piękne organy, które zostały już odrestaurowane, ale nie mogą wrócić, gdyż została naruszona konstrukcja kaplicy. Będzie ona potrzebowała jeszcze dalszych prac konserwatorskich. Teraz należy uzupełnić stiuki i niektóre elementy, zrobić malowanie wnętrza, konserwację posadzki, wzmocnienie kolumn, wypełnienie i wiązanie popękanych ścian. Na razie najważniejsze jest to, by uratować gmach budynku. Będziemy musieli jeszcze rozłożyć ten projekt i starać się o kolejne dotacje – mówi ks. proboszcz Jerzy Duda.

Wnętrze zabytkowej Kaplicy Ogińskich w Siedlcach czeka renowacja. Budynek otrzymał Certyfikat Cenny Zabytek Mazowsza

i

Autor: fot. Monika Półbratek Budynek Kaplicy Ogińskich otrzymał Certyfikat "Cenny Zabytek Mazowsza"

Parafii nie stać na przeprowadzenie własnym kosztem remontu obiektu, który nie pełni już funkcji sakralnej. Warto jednak dodać, że kaplica ma w mieście wyjątkowe, a wręcz całkowicie unikatowe znaczenie historyczne:

– Kaplica Ogińskich należy do najstarszych zabytków w Siedlcach. W miejscu, w którym się znajduje, stał kiedyś pierwszy kościół wybudowany w Siedlcach. Po przeniesieniu go, Księżna Aleksandra Ogińska postanowiła to miejsce upamiętnić poprzez takie mauzoleum i miejsce, w którym chciała zostać pochowana. Stąd jej malarz i architekt Vogel zaprojektował to miejsce. I była to właściwie jedyna budowla, którą on nadzorował. Została ona postawiona w 1791 roku, a trzy lata później Księżna zmarła i spoczęła w krypcie tej kaplicy – dodaje ks. Jerzy Duda.

Jak obecnie wygląda wnętrze zabytkowej kaplicy, które czekają prace renowacyjne, możecie zobaczyć na zdjęciach w galerii. Oprócz Kaplicy Ogińskich, dzięki dotacji z budżetu województwa mazowieckiego zostanie odnowiony także zabytkowy budynek Urzędu Stanu Cywilnego w Siedlcach.

Sonda
Czy odwiedzisz Mauzoleum Prezydentów RP?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE