Wkrótce otwarcie parku Aleksandria w Siedlcach. Jakie imprezy się tam szykują?

i

Autor: fot. Monika Półbratek W siedleckim parku miejskim trwają jeszcze ostatnie prace. Zostanie otwarty pod koniec maja

Imprezy w parku miejskim

Wkrótce otwarcie parku Aleksandria w Siedlcach. Jakie imprezy się tam szykują?

2023-03-27 21:28

Spacery tematyczne z przewodnikami PTTK, nowe imprezy, koncerty, przedstawienia i wystawy plenerowe – to atrakcje, z których będzie można korzystać latem w odnowionym parku miejskim w Siedlcach. Remont (a właściwie rewaloryzacja) „Aleksandrii” jeszcze trwa, ale władze miasta planują już wydarzenia kulturalne, które będą się tam odbywać latem. Odnowiony park będzie można odwiedzić już pod koniec maja, a jego oficjalne otwarcie odbędzie się 24 czerwca 2023 roku.

By siedlecka „Aleksandria” stała się miejscem atrakcyjnym dla mieszkańców i turystów, władze Siedlec podpisują umowy z lokalnymi ośrodkami kultury, które będą mieć za zadanie organizację imprez plenerowych i innych wydarzeń kulturalnych na terenie parku. Pierwsze umowy w tej sprawie prezydent Siedlec podpisał 22 marca w Urzędzie Miasta z władzami Muzeum Regionalnego w Siedlcach i prezeską siedleckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Wkrótce otwarcie parku Aleksandria w Siedlcach. Jakie imprezy się tam szykują?

i

Autor: fot. Monika Półbratek Pierwsze umowy z instytucjami kulturalnymi zostały już podpisane

Rewaloryzacja parku to nie tylko nowe alejki i budowa nowej infrastruktury, ale również długofalowe działania, dotyczące oferty, jaką mamy dla mieszkańców. Cieszę się, że obie te instytucje chciały podjąć z nami współpracę, która będzie obejmowała najbliższe pięć lat – podkreśla Andrzej Sitnik, prezydent Siedlec.

Władze Muzeum Regionalnego im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach planują organizować wystawy plenerowe na terenie parku. Przy tej okazji chcą też promować w Aleksandrii te ekspozycje, które będą wówczas dostępne w siedzibie muzeum:

Wkrótce otwarcie parku Aleksandria w Siedlcach. Jakie imprezy się tam szykują?

i

Autor: fot. Monika Półbratek Umowa z dyrekcją Muzeum Regionalnego w Siedlcach

Wystawy plenerowe zaczęliśmy organizować wokół naszego budynku, ale teraz poszerzymy naszą ofertę dla siedlczan także na teren parku. Mamy bardzo bogate zbiory, które dotyczą historii całego regionu, miasta i parku. Tym wszystkim, co mamy w naszych zasobach, będziemy chcieli się pochwalić, bo nasza działalność jest adresowana przede wszystkim do mieszkańców miasta. Mimo że jesteśmy jednostką administracyjną województwa mazowieckiego, liczymy na frekwencję przede wszystkim dzieci z siedleckich szkół. Tak też będzie w przypadku działalności w parku. A wszystkich, którzy będą go zwiedzać, zapraszamy później do naszego muzeum. W każdą niedzielę można nieodpłatnie zwiedzić wszystkie wystawy, które będą w tym czasie trwały, aż do końca istnienia projektu – mówi Sławomir Kordaczuk, dyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach.

Także Przewodnicy Siedleccy z lokalnego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego planują nowe atrakcje dla osób korzystających z parku i odwiedzających go turystów. Chcą tam organizować specjalne wycieczki z przewodnikiem, prowadzące po trasie znajdujących się na terenie Aleksandrii ścieżek edukacyjnych. Od 19 marca legitymacje PTTK i legitymacje przewodnickie Koła Przewodników Terenowych i Pilotów im. Marii Żyburowej w Siedlcach posiada dziesięciu nowych przewodników, którzy wspomogą oprowadzanie wycieczek. Przygotowywane właśnie spacery po parku zostaną też dodatkowo ubarwione... w dość wyjątkowy sposób:

Wkrótce otwarcie parku Aleksandria w Siedlcach. Jakie imprezy się tam szykują?

i

Autor: fot. Monika Półbratek Umowa z prezeską siedleckiego oddziału PTTK

W projekcie zadeklarowaliśmy, że będziemy oprowadzać grupy po parku. Mam też pomysł na to, żebyśmy to nasze wspólne zwiedzanie parku uatrakcyjniali, by zachęcić przede wszystkim dzieci i młodzież. Zrobiliśmy kiedyś wycieczkę po Aleksandrii, podczas której przewodnicy byli przebrani w stroje z epoki. Cieszyło się to ogromnym zainteresowaniem, byliśmy zaskoczeni tym, ile osób chciało to zobaczyć i zrobić sobie zdjęcie z Księżną Aleksandrą Ogińską czy jej ogrodnikiem. Przewodnicy są bardzo kreatywni i mają różne ciekawe pomysły. Myślę że to będzie ciekawą wizytówką dla miasta, jak i promocją Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego – mówi Anna Kirchner, prezes siedleckiego oddziału PTTK.

Inne miejskie instytucje kulturalne, które będą dbać o organizację różnego rodzaju wydarzeń w Aleksandrii, takich jak przedstawienia teatralne czy koncerty, to m.in.: Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach im. A. Meżeryckiego, Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach, Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach, Stowarzyszenie Organowe czy Muzeum Diecezjalne w Siedlcach. Oprócz tego lokalne organizacje ekologiczne zadbają też o oznaczenie znajdujących się w parku zabytków przyrody odpowiednimi tabliczkami. Park ma zostać udostępniony do użytku pod koniec maja 2023 roku. Oficjalne otwarcie obiektu pod hasłem „Piknik u Księżnej Aleksandry” odbędzie się 24 czerwca.

Sonda
Odwiedzisz siedlecki park miejski po zakończeniu prac renowacyjnych?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE