geocaching

i

Autor: Monika Półbratek

W Skórcu powstał nietypowy Pomnik Polski Walczącej. Niełatwo go znaleźć! [AUDIO]

2021-06-29 15:32

Zabawę na świeżym powietrzu połączyli z promocją turystyczną regionu i nową atrakcją dla zwiedzających – członkowie Stowarzyszenia Działamy Pomagamy Skórzec stworzyli w swojej miejscowości Pomnik Żołnierzy Wyklętych. Nie jest to jednak tradycyjny monument, bo nie można go zobaczyć gołym okiem – to tzw. geoart. Jego znalezienie wymaga wolnego czasu, odrobiny sprytu i… zainstalowania w telefonie specjalnej aplikacji.

Skórzecki Pomnik Żołnierzy Wyklętych jest to instalacja, która powstała w terenie, na obszarze około czterech kilometrów kwadratowych. Jest to zbiór punktów, które można namierzyć za pomocą GPS-u (...) Aby ją zobaczyć, należy pobrać aplikację geocaching, i dopiero w tej aplikacji widać, co to jest. A są to 24 skrytki, umieszczone w różnych miejscach, które układają się w znak Polski Walczącej. Geocaching jest już ogólnoświatową zabawą, która polega na szukaniu skarbów. W terenie są ukryte skrytki, które posiadają swoje koordynaty, a żeby móc się bawić, potrzebujemy urządzenia, które ma możliwość ustalenia lokalizacji. W tej chwili każdy smartfon ma wbudowany GPS i pozwala na to, żeby przyłączyć się do tej zabawy – informuje Arkadiusz Kubaś, prezes Stowarzyszenia Działamy Pomagamy Skórzec.

Podstawowa wersja aplikacji geocaching.com jest bezpłatna i można z niej korzystać na całym świecie, wyszukując różnego rodzaju skrytki ze skarbami. Przy okazji odkrywa się nowe miejsca i obiekty, a także poznaje się ich historię. Pierwsze skrytki geocachingowe w Skórcu powstały już dwa lata temu. Od tamtej pory przyciągają tam turystów z różnych stron Polski. Odnalezienie każdej ze skrytek nowo powstałego pomnika umożliwia tzw. „keszerom” poznanie informacji o Żołnierzach Wyklętych, m. in. o tych pochodzących z naszego regionu.

W skrytce znajduje się coś takiego jak logbook. Jest to mała książeczka, w której wpisujemy swoje dane, czyli nick, jaki podaliśmy podczas rejestracji do aplikacji geocaching. I tak samo skrytkę tę logujemy w aplikacji. Wszystkie 24 skrytki, które powstały w Skórcu jako część pomnika, też mają taki logbook. Każda z tych skrytek upamiętnia jednego z Żołnierzy Wyklętych – 24 żołnierzy, w tym Inkę i wielu innych. W opisie skrytki, którą widzimy w aplikacji geocacherskiej, jest krótki życiorys każdego z Wyklętych. Aby dojść do podpowiedzi, która umożliwia odnalezienie skrytki, należy cały ten opis przeczytać, zapoznać się z nim, poznać historię tego Żołnierza Wyklętego – wyjaśnia Arkadiusz Kubaś.

Celem powstania pomnika jest przede wszystkim chęć upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych, ale także zachęcenie kolejnych osób do odwiedzenia Gminy Skórzec. Pozytywne efekty tego działania dało się zauważyć niemal natychmiast, bo pierwsi turyści z Warszawy, którzy odkrywali nowe skrytki, zainteresowali się nimi już w kilka godzin po ich zainstalowaniu. Więcej o nowym pomniku w Skórcu, a także o zaletach geocachingu i innych skórzeckich atrakcjach turystycznych, można usłyszeć w załączonej poniżej audycji.

POSŁUCHAJ o nowym geopomniku w Skórcu. Jak można go znaleźć? Jakie inne atrakcje dla turystów są dostępne w Skórcu?
ZOBACZ FILM: "Motocykle i Siedlce" - pierwsza wystawa motoryzacyjna w mieście
Sonda
Wakacje 2021 - czy powinny trwać krócej czy dłużej?