Onkologia

i

Autor: JS

W siedleckim Ośrodku Onkologii szkolą się lekarze z całego kraju

2022-05-27 14:28

Do siedleckiego Centrum Onkologii zjechali lekarze z całej Polski. Specjaliści szkolą się z nowoczesnych technik leczenia nowotworów jelita grubego. To pierwsze takie zajęcia w kraju.

- Zajmujemy się chirurgią onkologiczną kolorektalną, czyli te warsztaty są właściwie pierwszymi warsztatami w Polsce organizowane, których zadaniem jest przedstawienie możliwości leczenia nowotworów w zakresie odbytnicy i okrężnicy z uwzględnieniem chirurgii minimalnie inwazyjnej oraz takich metod leczniczych, jak chemioterapia i radioterapia - mówi prof. Jakub Radziszewski, chirurg onkolog z siedleckiego Centrum Onkologii.

Warsztaty prowadzone są na bloku operacyjnym, z prawdziwymi pacjentami. - Próbujemy połączyć wodę z ogniem, czyli w przypadku chirurgii woda z ogniem to jest leczenie prowadzone przez lekarza anestezjologa, czyli prowadzenie chorego w czasie operacji, znieczulenie i zwiotczenie oraz zabiegi chirurgiczne, które mają być minimalnie inwazyjne, czyli odchodzimy od dużych cięć, przecinania całego brzucha do operowania – ja nazywam to patykami – czyli laparoskopią albo robotyką, zmniejszając w ten sposób ryzyko powikłań i śródoperacyjnych i pooperacyjnych - mówi prof. Jakub Radziszewski, chirurg onkolog z siedleckiego Centrum Onkologii.

W zajęciach bierze udział kilkunastu lekarzy. Warsztaty nieprzypadkowo odbywają się w Siedlcach. - Mamy zaproszonych specjalistów, którzy zajmują się radioterapią i chemioterapią, szkolenie dotyczy kilkunastu chirurgów którzy przyjechali z całej Polski, ponieważ jesteśmy pierwszym ośrodkiem, który w województwie mazowieckim rozpoczął leczenie z wykorzystaniem robota do tego kompleksu nowotworów - wyjaśnia profesor Radziszewski.

Chodzi o robota da Vinci, który jest w siedleckiej lecznicy od 3 lat.

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Nie mają nawet miliona mieszkańców. Ile wiesz o tych państwach?

Pytanie 1 z 15
Na początek coś łatwego. Co jest stolicą Czarnogóry?