W Siedlcach wciąż można zobaczyć jak wyglądał średniowieczny obóz rycerski

2020-06-30 14:40 Monika Półbratek
Zdjęcie fragmentu wystawy W rycerskim obozie, którą można jeszcze oglądać w Muzeum Regionalnym w Siedlcach
Autor: Monika Półbratek Zdjęcie fragmentu wystawy "W rycerskim obozie", którą można jeszcze oglądać w Muzeum Regionalnym w Siedlcach

Krótko przed wybuchem pandemii koronawirusa, która na dłuższy czas uwięziła nas w domach, w siedleckim Muzeum Regionalnym otwarte zostały trzy wystawy czasowe – „Makatka europejska”, „W rycerskim obozie” i „Nie spieszmy się dorastać – dzieciństwo naszych dziadków”. Planowo miały zostać zamknięte jeszcze wiosną. Zostały jednak przedłużone, dzięki czemu można je oglądać w ciągu wakacji.

W kwietniu i maju, z powodu zagrożenia rozprzestrzenianiem się koronawirusa, na wiele tygodni muzeum zostało zamknięte dla zwiedzających. Wielu osobom uniemożliwiło to obejrzenie otwartych w tym roku wystaw. Wernisaż nowej planowano na okres wakacyjny, ale plany te musiały ulec zmianie z powodu pandemii. Jednocześnie starsze ekspozycje czasowe będzie można oglądać dłużej.

– Wystawy będą na razie czynne, ponieważ z powodu tej epidemii nawet nie mogliśmy sprowadzić eksponatów na inną planowaną wystawę. Zawiedli kurierzy, nie mogliśmy się porozumieć, i z obawy, żeby też coś się nie wydarzyło po drodze, żeby eksponaty nie uległy uszkodzeniu, zagubieniu itd., zdecydowaliśmy, że sami po nie pojedziemy. A te wystawy czasowe, które są w naszym muzeum znane np. z prezentacji w sieci, są nadal czynne (…) Jeszcze długie terminy są m.in. wystawy o dzieciństwie. Polecam wziąć ze sobą aparat fotograficzny, ponieważ na tej wystawie można zrobić bardzo ciekawe, pamiątkowe zdjęcia. Bardzo malowniczy jest przede wszystkim taki kącik z manekinami, lalkami (…) I oczywiście na piętrze jest jeszcze wystawa „W rycerskim obozie”, która od początku była fascynująca przede wszystkim dla najmłodszych, zwiedzających naszą placówkę muzealną. Zapraszam Państwa do odwiedzin – mówi Sławomir Kordaczuk, dyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach.

Fragment wystawy Makatka europejska, którą można oglądać w muzeum do końca wakacji
Autor: Monika Półbratek Fragment wystawy "Makatka europejska", którą można oglądać w muzeum do końca wakacji

Przedłużone wystawy są kierowane do zwiedzających w różnym wieku. Dwie wspomniane przez dyrektora, zainteresują także dzieci. Obejrzenie ekspozycji przedstawiającej makatki, które pochodzą z różnych krajów Europy, w dobie pandemii może natomiast stanowić małą namiastkę zwiedzania innych państw. Te tkaniny dekoracyjne zdobiły kiedyś kuchenne wnętrza m.in. w Czechach, Niemczech, Białorusi czy Szwecji. Nie brakuje jednak i takich, które stworzone zostały na Mazowszu czy Podlasiu, co pozwala dowiedzieć się więcej także o dawnych zwyczajach Wschodniej Polski. Więcej na temat makatek przeczytacie w jednym z naszych wcześniejszych artykułów.

Do kiedy można oglądać trwające wystawy czasowe w siedleckim Muzeum Regionalnym:

- „W rycerskim obozie” - do 31 lipca,
- „Makatka europejska – vademecum zasad moralnych” - do 30 sierpnia,
- „Nie spieszmy się dorastać – dzieciństwo naszych dziadków” - do 7 września 2020 roku.

Informacje o godzinach otwarcia muzeum są dostępne na stronie internetowej placówki.

Siedziba Muzeum Regionalnego w Siedlcach
Autor: Monika Półbratek Siedziba Muzeum Regionalnego w Siedlcach
Muzeum Neonów w Warszawie

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.