W lutym obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem – zdaniem siedlczan o tej chorobie powinno się mówić częściej

2020-02-04 10:33
Siedleckie Centrum Onkologii
Autor: Monika Półbratek Na zdjęciu: wnętrze jednego z pomieszczeń zakładu radiologii w Siedleckim Centrum Onkologii

Rak - ta ciężka choroba może dziś dotknąć każdego. Choruje na nią, niestety, także wielu mieszkańców Siedlec i regionu. Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem obchodzony jest 4 lutego. Został ustanowiony 20 lat temu, na Światowym Szczycie Walki z Rakiem w Paryżu. Przyjęto tam wówczas tzw. Kartę Paryską. Państwa, które ją wówczas podpisały, zobowiązały się do stworzenia programów zapobiegających chorobom nowotworowym i poszukujących nowych metod leczenia.

Przy okazji Dnia Walki z Rakiem, mieszkańców Siedlec zapytaliśmy o to, czy o zagrożeniu chorobami nowotworowymi warto mówić częściej.


– Borykam się z tym tematem, chociaż on dosięga wszystkich i jest to niebezpieczna choroba, no ale my się nie obronimy, po prostu…

– Uważam, że bardzo warto o tym mówić, bardzo warto wspomagać jakąkolwiek profilaktykę.

– Zgadzam się z Panią, która to powiedziała. Trzeba bardzo mocno wspomagać nawet wszystkich, którzy chorują.

– Jestem młodą osobą, boję się jednak zachorować na raka, trzeba o tym rozmawiać, uświadamiać, i robić badania kontrolne.

– Wydaje mi się, że tak. Bo myślę, że jest mała świadomość ludzi na temat badań, tym bardziej kobiet, np. na temat raka piersi czy raka szyjki macicy.

– No na pewno tak. Dlaczego? Bo ta choroba się robi społeczna, ma duży zasięg zachorowań. Jeśli chodzi o służbę zdrowia, to jeszcze chyba raczej jest trudno się dostać. No, może w większych miastach tak, ale na wsiach i w mniejszych, to jest ciężko się dostać szybko do diagnostyki.

– mówią mieszkańcy Siedlec i okolic.

W ramach obchodów Dnia Walki z Rakiem w Siedleckim Centrum Onkologii 4 lutego w godzinach od 11 do 14 można skorzystać z licznych badań profilaktycznych i posłuchać porad specjalistów. Szczegółowy harmonogram znajdziecie na stronie internetowej Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach.