„Uzależnienie niejedno ma imię” – siedlczanie poznali nowe metody leczenia uzależnień

i

Autor: fot. Monika Półbratek

„Uzależnienie niejedno ma imię” – siedlczanie poznali nowe metody leczenia uzależnień [FOTO, AUDIO]

2022-10-06 17:27

Na co dzień pracują z osobami uzależnionymi lub z ich rodzinami, więc chcą im sprawniej udzielać potrzebnej pomocy i wsparcia. Około 70 pedagogów, psychologów i pracowników społecznych z Siedlec i okolic wzięło udział w prelekcjach i dyskusji dotyczącej leczenia uzależnień pod hasłem „Uzależnienie niejedno ma imię”. Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie Szansa. Siedlczanie mogli zapoznać się m.in. z nowymi metodami leczenia uzależnień.

POSŁUCHAJ o projekcie "Tama" realizowanym przez Stowarzyszenie Szansa w Siedlcach i o konferencji w jego ramach pt. "Uzależnienie niejedno ma imię":

Czym są uzależnienie i współuzależnienie, jakie są ich symptomy u dorosłych, dzieci i młodzieży, jak przebiega proces uzależnienia u kobiet, a także jakie zaszły zmiany w metodach leczenia uzależnień – tego dowiedziało się z prelekcji zaproszonych specjalistów ok. 75 uczestników spotkania. Wśród nich byli psycholodzy, pedagodzy, nauczyciele i pracownicy społeczni. Większość z nich podkreśla, że prelekcje zaproszonych specjalistów umożliwiły im zdobycie wiedzy, która pomoże im w codziennej pracy z osobami uzależnionymi lub – w przypadku pedagogów – pomoże im rozpoznać symptomy uzależnienia u dzieci i młodzieży oraz właściwie na nie zareagować.

– Kiedy ogłosiliśmy, że będziemy realizować taki projekt i prosimy o wpisywanie się na listę, to mieliśmy ja zapełnioną w przeciągu dosłownie kilku godzin. Pierwotnie wśród uczestników miało być około 50 osób, ostatecznie jest ich ok. 75. Cieszymy się ogromnie z tego zainteresowania, bo widać, że jest taka potrzeba. Fajne jest to, że osoby, które do nas przyjechały, dzielą się z nami swoim doświadczeniem. Opowiadają nam o swojej pracy w ośrodkach czy innych punktach terapeutycznych. I to jest najważniejsze, by móc wysłuchać opowieści ludzi, którzy pracują stricte z drugą osobą  – mówi Mirosława Paczóska, prezes stowarzyszenia Szansa.

Konferencja pt. „Uzależnienie niejedno ma imię” została zorganizowana w ramach realizowanego przez Stowarzyszenie Szansa projektu profilaktycznego „Tama”. Działania te są współfinansowane z budżetu miasta Siedlce.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: mgr Anna Jastrzębska pracująca z osobami uzależnionymi, psychoterapeutka Marzena Joanna Wawerska-Kus, pracownicy Ośrodka Terapii Uzależnień w Karnicach – Robert Mazurkiewicz i Piotr Szlęzak z Częstochowy, a także mgr psychologii Ewa Przesmycka.

Konferencja pt. „Uzależnienie niejedno ma imię” została zorganizowana w ramach realizowanego przez Stowarzyszenie Szansa projektu profilaktycznego „Tama”. Oprócz niej, pracownicy stowarzyszenia przeprowadzili także warsztaty profilaktyczne w siedleckich szkołach. Nadal prowadzą też jeszcze spotkania indywidualne z terapeutą uzależnień dla dzieci i młodzieży. Działania te są współfinansowane z budżetu miasta Siedlce.

Sonda
Czy Polacy są już uzależnieni od korzystania z telefonów komórkowych?