UPH stawia na pielęgniarstwo. Nowa oferta dla przyszłych studentów

2021-04-22 20:31 Joanna Soćko
UPH Siedlce
Autor: fot.JS

Już nie tylko licencjat, ale i magisterka. W Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach po raz pierwszy ruszyła rekrutacja na studia drugiego stopnia na kierunku pielęgniarstwo. To oznacza, że za dwa lata mury uczelni opuszczą pielęgniarki i pielęgniarze z tytułem magistra.

Trzeba  dodać, że tak bardzo potrzebni na ryku pracy. - Odbieramy impuls, jest takie zapotrzebowanie, wychodzimy naprzeciw trudnej sytuacji w służbie zdrowia - mówi Beata Gałek, rzecznik prasowy siedleckiej uczelni. Wykwalifikowanych pielęgniarek wciąż brakuje. Do tej pory w UPH były tylko studia I stopnia na tym kierunku. Teraz oferta została rozszerzona. - Jeśli chodzi o studia pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo, to na kandydatów czeka 60 miejsc i to są studia stacjonarne, a na nowo utworzonym pielęgniarstwie drugiego stopnia mamy limit 30 miejsc na studnia stacjonarne i tyle samo na niestacjonarne - informuje rzecznik.

Zapewnienie obsady pielęgniarskiej na niektórych szpitalnych oddziałach to spory problem - zwłaszcza teraz, w dobie pandemii. Absolwenci tego kierunku nie mają więc problemu ze znalezieniem pracy, niektórzy karierę zawodową rozpoczynają już w trakcie nauki. - Tutaj praca szuka nas mówiąc krótko, po skończonym licencjacie, magisterce czy potem po specjalizacji możemy sobie przebierać w ofertach - mówi Mikołaj, student I roku pielęgniarstwa w siedleckim UPH i sanitariusz w szpitalu tymczasowym w Siedlcach. - Kończąc pielęgniarstwo nie jesteśmy skazani na jedną pracę tylko w szpitalu, możemy pracować również w przychodni, zakładach opiekuńczo-leczniczych, domach opieki, domach seniora, w różnych placówkach, w których dba się o zdrowie pacjenta - dodaje.

Zawód cieszy się popularnością u kobiet, ale jak widać panowie też dobrze się w nim odnajdują. Szczegóły dotyczące rekrutacji  na kierunek pielęgniarski dostępne są na stronie internetowej UPH

 

ZOBACZ FILM: siedleccy harcerze sprzątają las w ramach akcji "Czuwam dla Ziemi"