Ostatnio akcja sprzątania okolic Muchawki i brzegów siedleckiego zalewu odbyła się we wrześniu 2020

i

Autor: Monika Półbratek Zdjęcie archiwalne: ostatnio akcja sprzątania okolic rzeki Muchawki i brzegów siedleckiego zalewu odbyła się we wrześniu 2020. Wtedy również byli w nią zaangażowani członkowie Koła PKE "Podlasie" w Siedlcach

Udowadniają, że troska o przyrodę nie ma granic – rusza Operacja Czysta Rzeka [AUDIO]

2021-03-22 10:01

Dzisiaj, 22 marca, w Światowy Dzień Wody, wystartowała III Operacja Czysta Rzeka. W ogólnopolską inicjatywę ekologiczną sprzątania rzek i ich okolic, włączają się także mieszkańcy Siedlec i regionu. Wiosenne porządki czekają lokalne zbiorniki wodne, nadrzeczne obszary i lasy. Do 17 kwietnia włącznie odbędą się tam akcje porządkowe różnych sztabów. Wciąż trwa jeszcze rejestracja nowych grup oraz wolontariuszy.

– Rejestracja jest otwarta, zapraszamy do udziału w akcji! Na terenie Siedlec mamy dwa sztaby, które będą działały. Jest to Koło „Podlasie” Polskiego Klubu Ekologicznego oraz Stowarzyszenie Arche. Są też sztaby w Sokołowie Podlaskim, w Międzyrzecu Podlaskim, bliżej w stronę Białej Podlaskiej. Nad Bugiem jest takie serce naszej akcji, bo tu się narodziła Operacja Czysta Rzeka, dlatego tutaj tych działań jest najwięcej. Zachęcamy do ich organizacji. Natomiast 17 kwietnia robimy ich finał i zachęcamy, aby tych akcji zorganizować tego dnia najwięcej w całej Polsce, również w powiecie siedleckim – informuje Izabela Sałamacha, ze Sztabu Głównego Operacji Rzeka.

Choć tegoroczną inicjatywę inauguruje porządkowy spływ wzdłuż rzeki Bug, to sprzątanie innych rejonów nie musi przebiegać w taki sam sposób. Można je przeprowadzić na lądzie, a nawet objąć jego zasięgiem tereny zielone.

– Nie ograniczamy się tylko i wyłącznie do miejsc związanych z wodą. Sprzątamy te, które uważamy, że wymagają tego posprzątania, które są zanieczyszczone, na które chcemy wyjść i odetchnąć świeżym powietrzem, natomiast te śmieci nam przeszkadzają. Państwo wybierają miejsca, które chcą posprzątać. Rejestracja do naszej akcji jest uruchomiona na stronie internetowej www.operacjarzeka.pl. Można zakładać sztaby do 6 kwietnia, wybrać swoje miejsce, a następnie zbierać wolontariuszy, czyli osoby, które chcą i będą mogły posprzątać naszą okolicę – wyjaśnia organizatorka.

Na stronie inicjatywy dostępna jest także mapa wszystkich zgłoszonych sztabów i miejsc. Do poszczególnych grup porządkowych mogą dołączać wolontariusze, którzy nie chcą zakładać własnych sztabów. Muszą mieć jednak ukończone 18 lat lub zgodę swojego opiekuna prawnego. Rejestracja wolontariuszy trwa do 10 kwietnia.

W tym roku, z racji obowiązujących obostrzeń związanych z pandemią, sprzątające ekipy mogą być maksymalnie 20-osobowe. Muszą też zachowywać zasady reżimu sanitarnego – nosić maseczki, pamiętać o odstępach i stosowaniu dezynfekcji. Do wzięcia udziału w inicjatywie, jej organizatorzy namawiają także małe grupy rodzinne, które ze sprzątaniem mogą połączyć wiosenne spacery.

– Zachęcamy do zakładania mini sztabów, właśnie rodzinnych. Ponieważ i tak wychodzimy na spacer, a niestety, tych śmieci wokół jest bardzo dużo. Więc możemy zrobić przyjemne z pożytecznym – połączyć coś, co może być słuszne też społecznie, i to, że będziemy wychodzić gdzieś na świeże powietrze – apeluje Izabela Sałamacha.

O czystość rzek i otaczających ich terenów zielonych w całej Polsce zadba w tym roku już ponad 1000 wolontariuszy i ok. 150 sztabów. Więcej na temat akcji można usłyszeć w załączonej poniżej audycji.

POSŁUCHAJ o przebiegu tegorocznej akcji ekologicznej Operacja Czysta Rzeka. Mówi Izabela Sałamacha ze Sztabu Głównego Operacji Rzeka:
Jak zmienił się wygląd kościoła garnizonowego w Siedlcach 100 lat temu?