Uczniowie siedleckiej „Królówki” pomagają bezdomnym zwierzakom – projekt „Łapa”

i

Autor: fot. Ol.Sk Już po raz drugi w tym roku w murach siedleckiego LO im. Królowej Jadwigi młodzież zorganizowała charytatywny kiermasz ciast na rzecz bezdomnych zwierząt

Uczniowie siedleckiej „Królówki” pomagają bezdomnym zwierzakom – projekt „Łapa” [AUDIO, FOTO]

2023-03-02 18:20

Siedlecka młodzież zaangażowała się w pomoc bezdomnym zwierzakom z Siedlec i okolic. Troje uczniów „Królówki” realizuje projekt „ŁAPA”. W ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii” zorganizowali dziś (2 marca) w szkole charytatywny kiermasz ciast, a popołudnie spędzili na rozwożeniu darów dla zwierząt, zebranych w czasie swoich ostatnich akcji. Podkreślają, że zamierzają kontynuować swoją kampanię społeczną także w kolejnych latach.

POSŁUCHAJ więcej o projekcie ŁAPA uczniów siedleckiej Królówki na rzecz bezdomnych zwierzaków (odtwórz dźwięk na komputerze):

Projekt „Łapa” został zorganizowany przez młodzież z II LO im. Królowej Jadwigi w Siedlcach (tzw. „Królówki”), w ramach ogólnopolskiej olimpiady społecznej „Zwolnieni z Teorii”, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Siedlce Andrzeja Sitnika. Ma na celu poprawę jakości życia bezdomnych zwierząt w rejonie Siedlec i okolic, poprzez przekazanie schroniskom i przechowalniom uzbieranej przez młodzież karmy bądź funduszy na jej zakup. Realizacją projektu zajmuje się troje uczniów: Jakub Jastrzębski, Zuzanna Gorzała i Daniel Pracz. Na terenie liceum projekt wiąże się z zorganizowanym przez uczniów konkursem.

W szkole organizujemy kiermasze ciast oraz zbiórki karmy dla futrzaków. Projekt wśród młodzieży szkolnej cieszy się ogromnym zainteresowaniem, głównie przez to, że idzie w parze z loterią, jakiej jeszcze u nas w szkole nie było. Ciasta rozchodzą się błyskawicznie! Loteria opiera się na tym, że jeżeli uczeń kupi jeden kawałek ciasta lub przyniesie 250 g karmy, otrzymuje jeden los. Losy się sumują, więc można zwiększyć swoje szanse na wygraną. Loteria obowiązuje tylko i wyłącznie na terenie II LO im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach i mogą wziąć w niej udział pracownicy bądź uczniowie tej szkoły. Nagrodą jest jednodniowa wycieczka do Londynu dla dwóch osób, którą sami ufundowaliśmy – mówi Jakub Jastrzębski, kierownik projektu „Łapa”.

Dziś (2 marca) młodzież zorganizowała kolejną akcję – drugi kiermasz ciast. Popołudnie uczniowie spędzili zaś na przekazaniu części uzbieranych w trakcie akcji darów do Gabinetu Weterynaryjnego „Piesio”, który na mocy umowy z miastem, zajmuje się bezdomnymi zwierzętami z terenu miasta Siedlce i okolic. Trafiło tam 150 kg karmy dla psów i kotów. Zbiórka wciąż jednak trwa, a młodzież zbiera również pieniądze na zakup kolejnych podarunków dla zwierząt.

– W ramach naszego projektu będziemy mieć również przekazanie karmy dla Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Siedlcach, a także dla członków stowarzyszenia Zwierzoluby z Siedlec – dodaje Jakub Jastrzębski.

Akcja uczniów nie ogranicza się jednak tylko i wyłącznie do terenu szkoły. Razem z partnerami projektu, zbiórki karmy organizowane są w wybranych sklepach zoologicznych na terenie Siedlec – Aquarel ZOO (przy ul. Kleeberga) i Cztery Łapy (przy ul. Kazimierzowskiej). Mogą je zatem wesprzeć wszyscy mieszkańcy miasta i okolic. Tegoroczna edycja projektu „Łapa” ma potrwać do 8 marca. Do tego czasu można wspierać zbiórkę karmy w sklepach. Uczniowie uczęszczają dopiero do pierwszej klasy licem i są pewni, że realizację projektu warto kontynuować i rozwijać także w kolejnych latach. Więcej na ten temat można usłyszeć w załączonym nad tekstem materiale dźwiękowym.

Sonda
Co można zrobić, by bezdomnych zwierząt było w Polsce mniej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE