Anita, Ola i Marlena zaangażowały w swoją kampanię ok. 25 firm i patronów honorowych

i

Autor: Monika Półbratek Anita, Ola i Marlena zaangażowały w swoją kampanię społeczną ok. 25 firm, a także patronów honorowych

Uczennice „Ekonomika” będą szkolić z pierwszej pomocy. Pomogą im lokalne samorządy [AUDIO]

2021-03-19 22:30

Kampania społeczna uczennic siedleckiego „Ekonomika” pt. „Akcja i edukacja. Widzę, więc reaguję” otrzymała honorowy patronat prezydenta Siedlec, a wcześniej także starosty powiatu łukowskiego. Realizatorki projektu chcą edukować mieszkańców miasta i regionu w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Zależy im także na uświadamianiu ludzi w różnym wieku, jak ważne jest bezinteresowne pomaganie innym w potrzebie.

W ramach współpracy, prezydent Siedlec Andrzej Sitnik obiecał dziewczynom pomoc w sfinansowaniu i dystrybucji plakatów promujących akcję: – Dotyczy ona tego, żeby uczyć innych niesienia pomocy potrzebującym. Cieszę się, że taka inicjatywa powstała w Siedlcach, i to w jednej z siedleckich szkół. Program jest dostosowany do obecnych warunków, bo będzie to nauczanie w trybie online (...) A kiedy okaże się później, że czyjeś życie i zdrowie zostanie uratowane, to będzie tylko zasługa wnioskodawczyń i pomysłodawczyń, i również pani dyrektor (…) Jeżeli tylko będziemy mogli, to w każdej formie będę wspierał tę fantastyczną akcję. Chociażby poprzez finansowanie plakatów, czy potem przez ich dystrybucję. Uzgodniliśmy z prezesem MPK, że w maju, na tablicach informacyjnych w autobusach i na przystankach zostanie zamieszczony plakat, który będzie informował o tym, w jaki sposób będzie to prowadzone, po co jest to prowadzone, i dla kogo.

Kampania społeczna powstaje w ramach ogólnopolskiej olimpiady "Zwolnieni z teorii". Do jej zorganizowania Anita, Ola i Marlena czerpały inspirację z sytuacji, których same doświadczyły, zauważając w społeczeństwie brak reakcji na ludzką krzywdę i małą chęć podejmowania prób udzielania pomocy osobom, które są w potrzebie. Z inicjatywy uczennic dumna jest Jolanta Duk, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Siedlcach, popularnie nazywanego „Ekonomikiem”:

– W dobie pandemii, gdy jesteśmy tak odizolowani od innych, jest to szczególnie istotne, żeby ta nasza obojętność na krzywdę innych, na ludzie sprawy, była mniejsza. I w tym zakresie dziewczyny będą prowadziły szeroką akcję edukacyjną wśród mieszkańców Siedlec, głównie poprzez plakaty i ulotki, ale też zaplanowały spotkania online z rodzicami naszych uczniów, spotkania z uczniami naszej szkoły i dużo spotkań z uczniami szkół podstawowych. Po to, żeby ta wiedza im przekazana, była dalej przekazywana ich rodzicom i wykorzystywana w praktyce – podkreśla dyrektor.

Pomysłodawczynie projektu – Anita Rodak, Marlena Kozioł i Aleksandra Kazanecka – liczą na to, że współpraca z prezydentem Andrzejem Sitnikiem ułatwi im realizację kampanii:

– Bardzo cieszymy się z podpisanej umowy z Prezydentem Miasta Siedlce. Serdecznie dziękujemy. Jest to dla nas i dla naszego projektu duże wyróżnienie. Mamy nadzieję, że ta współpraca przyniesie bardzo ciekawe efekty – mówi Anita, koordynatorka kampanii. I dodaje, że nie może się już doczekać rozpoczęcia zajęć edukacyjnych dla młodzieży.

Warsztaty online dziewczyny będą realizować w kwietniu i maju, razem z siedleckimi policjantami. W kampanii pomagają im także przedstawiciele Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego i Collegium Mazovia – Innowacyjnej Szkoły Wyższej. By móc przekazywać rzetelną wiedzę, dziewczyny same korzystają z poradnictwa specjalistów. Przeszły też kurs z udzielania pierwszej pomocy. Sposób przeprowadzenia zajęć dokładnie już zaplanowały.

– Na pewno będzie tam teoria, jak poradzić sobie ze stresem, ponieważ bardzo często towarzyszy on nam w takich sytuacjach. Będziemy też uczyć, jak udzielić pierwszej pomocy pomimo pandemii, żeby nie zarazić się, bo zawsze występuje takie ryzyko, a także jak udzielić poprawnie tej pomocy, żebyśmy się nie bali, że zrobiliśmy coś źle – mówi Aleksandra. A jej koleżanka Marlena dodaje, że wsparcie specjalistów jest przy tym projekcie niezmiernie istotne: – Na pewno jest to ciężki temat, dlatego podczas pracy nad naszym projektem mamy konsultacje z psychologiem, żeby tę wiedzę jednak przekazywać poprawnie, książkową, i żeby nie popełnić jakichś głupich błędów...

Kampania będzie realizowana na terenie miast Siedlce i Łuków oraz powiatu łukowskiego. Więcej na temat projektu usłyszycie w załączonym poniżej materiale dźwiękowym.

POSŁUCHAJ więcej o projekcie uczennic siedleckiego "Ekonomika". Mówią prezydent Andrzej Sitnik, dyrektor ZSP2 Jolanta Duk i realizatorki kampanii:
Jak zmienił się wygląd kościoła garnizonowego w Siedlcach 100 lat temu?
Sonda
Powrót do szkoły po Wielkanocy - powinien nastąpić?