„Ubierz żołnierzy na front” – wesprzyj magazyn dla uchodźców w Siedlcach i transport na Ukrainę [AUDIO]

2022-06-01 21:02
„Ubierz żołnierzy na front” – wesprzyj  magazyn dla uchodźców w Siedlcach i transport na Ukrainę
Autor: fot. Monika Półbratek

Jeden z ostatnich wciąż działających w Siedlcach magazynów dla uchodźców, prowadzony przez przedstawicielki „Żółkiewskiego” przy ul. Świętojańskiej, zaprasza obywateli Ukrainy potrzebujących wsparcia, ale i siedlczan, którzy chcą im coś ofiarować. Potrzeby nadal są ogromne, a przynosić można właściwie wszystko. Wolontariusze organizują też transporty darów na Ukrainę. Od 1 czerwca prowadzą zbiórkę odzieży pod hasłem „Ubierz żołnierzy na front”.

POSŁUCHAJ więcej o magazynie dla uchodźców przy ul. Świętojańskiej w Siedlcach i o zbiórce odzieży UBIERZ ŻOŁNIERZY NA FRONT:

Kto i gdzie prowadzi magazyn?

Magazyn prowadzą osoby związane z IV LO im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach. Wcześniej funkcjonował on przy ul. Sokołowskiej, teraz można go znaleźć w lepszej lokalizacji, bo w centrum Siedlec, na bazarze przy ul. Świętojańskiej. Rzuca się w oczy, ponieważ budynek, w którym się znajduje, został pomalowany w kolory ukraińskiej flagi. Właściciel, siedlczanin Stanisław Markowski, udostępnił go bezpłatnie specjalnie na potrzeby stworzenia w nim magazynu dla uchodźców. Będzie działał, dopóki będzie zapotrzebowanie na wsparcie.

„Ubierz żołnierzy na front” – wesprzyj  magazyn dla uchodźców w Siedlcach i transport na Ukrainę
Autor: fot. Monika Półbratek fot. w magazynie dostępna jest także przymierzalnia

Co można przynosić do magazynu lub tam otrzymać?

Mieszkańcy Siedlec i okolic mogą tam przynosić właściwie wszystko, od żywności, przez odzież i pościel, a także kosmetyki, artykuły higieniczne, pieluchy, chemię gospodarczą, artykuły opatrunkowe i leki, aż po akcesoria typu zabawki, wózki czy foteliki samochodowe dla dzieci. Nie muszą to być rzeczy nowe – mogą być używane, ale powinny być w dobrym stanie. Warto dodać, że nie wszystkie zebrane dary pozostaną w magazynie. Część z nich zostanie zapakowana i zawieziona na Ukrainę w specjalnie w tym celu zorganizowanym transporcie humanitarnym.

– Pomagamy mieszkańcom Ukrainy, żołnierzom na froncie, szpitalowi i sierocińcom. Od 24 lutego zorganizowaliśmy już kilka transportów na Ukrainę. Pojechało to wszystko w różne miejsca Ukrainy. Były to leki, żywność, opatrunki, odzież. Dużym transportem był taki, który zorganizowaliśmy tydzień temu. Trafił on do Klinicznego Szpitala Dziecięcego w Mikołajewie. Wspomogliśmy go tysiącami strzykawek, igieł, aparatów do kroplówek, wenflonów, nici chirurgicznych do szycia. Jest to pierwsza linia frontu – informuje Monika Michalak, pielęgniarka w „Żółkiewskim” i siedleckiej przychodni, która po pracy prowadzi magazyn przy ul. Świętojańskiej.

„Ubierz żołnierzy na front” – wesprzyj  magazyn dla uchodźców w Siedlcach i transport na Ukrainę
Autor: fot. Monika Półbratek W magazynie dostępnych jest wiele artykułów dla dzieci

Zbiórka „Ubierz żołnierzy na front”

Od dziś (1 czerwca) do magazynu można przynosić także konkretne rodzaje odzieży. Za tydzień trafią one na Ukrainę i posłużą ukraińskim żołnierzom, walczącym na froncie w obronie ojczyzny.

– Chciałabym prosić mieszkańców Siedlec o wsparcie kolejnej naszej inicjatywy. Jest nią akcja, którą nazwałyśmy „Ubierz żołnierzy na front”, ponieważ otrzymałyśmy informację od Wojsk Obrony Terytorialnej Ukrainy, co jest im najbardziej potrzebne. Są to podkoszulki męskie, T-shirty z krótkim rękawem w różnych rozmiarach, najlepiej w ciemnych kolorach, ale oni przyjmą wszystkie, by żołnierze mieli co założyć pod mundury. Są też potrzebne bokserki w każdym rozmiarze, jak również skarpety, raczej w większych rozmiarach, do ciężkich wojskowych butów – wymienia Lucyna Dołowska-Żabka, inicjatorka stworzenia magazynu, nauczycielka w IV LO im. Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach i pracownik UPH.

Dary dla żołnierzy lub dla uchodźców z Siedlec i okolic można przynosić do magazynu w godzinach jego otwarcia – w dni robocze przeważnie w godz. 14.00-16.00, a także w soboty w godz. od 10.00 do 12.00. Szczegółowe godziny otwarcia magazynu w danym dniu są codziennie publikowane w grupie "Siedlce dla Ukrainy" na Facebooku.

Sonda
Czy Polska powinna dostarczać Ukrainie więcej broni?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE