Z poligonu

Terytorialsi z Siedlec podsumowali rok szkolenia

2023-06-07 14:24

Strzelcy, saperzy, medycy, radiotelefoniści, dowódcy sekcji – każdy z nich przystąpił do sprawdzianu ze specjalistycznych umiejętności na terenie Ośrodka Szkolenia Wojsk Lądowych w Orzyszu. Zakończył się pierwszy etap szkolenia zintegrowanego Terytorialsów 53 Batalionu Lekkiej Piechoty z Siedlec 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Szkolenie zintegrowane to 14 - dniowe, intensywne ćwiczenie, które raz w roku obowiązkowo musi odbyć każdy żołnierz WOT. Podczas wielogodzinnych zajęć żołnierze doskonalą swoje umiejętności na różnych etapach nauki rzemiosła wojskowego.

Od 29 maja do 4 czerwca br. Terytorialsi z 53 Batalionu Lekkiej Piechoty z Siedlec 5MBOT realizowali szkolenie zintegrowane na terenie Ośrodka Szkolenia Wojsk Lądowych w Orzyszu. Dla żołnierzy kończących etap szkolenia specjalistycznego był to wytężony okres doskonalenia praktycznych umiejętności bojowych realizowanych zgodnie z zajmowanym stanowiskiem m.in.: strzelca, celowniczego, sapera, medyka, radiotelefonisty czy dowódcy sekcji.

Podczas szkolenia Terytorialsów z 53blp w pełni wykorzystano możliwości terenu i obiektów OSPWL Orzysz, które umożliwiły przeprowadzenie zajęć w warunkach zwykle niedostępnych w garnizonach. Główny nacisk położono na zajęcia strzeleckie z karabinka MSBS GROT, karabinów wyborowych i maszynowych, które były prowadzone na rzeczywistych odległościach. Żołnierze ćwiczyli również rzut granatem, ewakuację rannego z pola walki zgodnie z procedurą TCCC (Tactical Combat Casuality Care), a także utrwalali wiedzę z zakresu minerstwa oraz zakładania i wykrywania pola minowego. Z kolei radiotelefoniści zabezpieczyli łączność w rejonie prowadzonych zajęć, doskonaląc tym samym pracę i obsługę radia oraz prowadzenia korespondencji radiowej podczas działań taktycznych.

Żołnierze 53blp z Siedlec drugi etap szkolenia zintegrowanego (7-dniowy) odbędą we wrześniu. Po zakończeniu etapu specjalisty, przejdą do ostatniego etapu szkolenia zgrywającego w WOT. W tym okresie dominuje nauka czynności zespołowych z uwzględnieniem uwarunkowań terenu, w którym będą działali Terytorialsi.

****

Cykl szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej odbywa się w 3 etapach: pierwszy rok – szkolenie indywidualne, drugi rok – szkolenie specjalistyczne, trzeci rok – szkolenie zgrywające. Kolejny trzyletni cykl to szkolenie zaawansowane. Każdy etap szkolenia kończy się czternastodniowym poligonem oraz certyfikacją żołnierzy.

Elżbieta Obrębska, rzecznik prasowy 5 MBOT

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE